Data wpisu: 23.12.2019
Zdjęcie do wpisu Wystawa prac Ryszarda Krupy

Niezwykłe piękno zaklęte w drewnie,  które przyciąga wzrok i sprawia, że w pędzie codzienności zatrzymujemy się aby podziwiać misterną pracę artysty … Majestatyczne orły, zadumane sowy, wesołe zajączki, które przycupnęły za miedzą, słonie niosące szczęście, ale też wzruszające przydrożne świątki, zaczytane anioły, płaskorzeźby przedstawiające Świętą Rodzinę.  Nie brakuje też postaci świeckich, wśród których szczególnie wyróżniają się trzy figury sięgające 2m wysokości. A wszystko dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, niezwykle precyzyjnie tak, że na skrzydłach orłów widać pióra, a Chrystus Frasobliwy wydaje się zaglądać wprost do naszych serc.
To w wielkim skrócie tematyka prac Ryszarda Krupy z Oleśnicy prezentowanych na wystawie, którą uroczyście otwarto 14 grudnia 2019 r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie. Artysta od urodzenia związany jest z Oleśnicą. Z wykształcenia ślusarz, choć jak sam twierdzi wykonywał wiele różnych zawodów. W latach 1998 – 2005 aktywnie udzielał się w pracach samorządowych, najpierw jako sołtys wsi Oleśnica, a później także jako Radny Rady Gminy Olesno. W wolnych chwilach amatorsko rzeźbi w drewnie skupiając się głównie na rzeźbie
i płaskorzeźbie. W kręgu jego zainteresowań znajduje się zarówno tematyka sakralna jak
i świecka. W 2018 roku jedna z jego rzeźb – orzeł, prezentowana była w ramach wystawy zbiorowej  twórców z terenu Gminy Olesno pt.  „Moja Niepodległa” . Pan Ryszard jest osobą niezwykle skromną, a przy tym emanuje wewnętrznym ciepłem i wzbudza szczerą sympatię. Nic więc dziwnego, że wernisaż wystawy Jego prac przyciągnął ok. 200 osób.  Na spotkaniu artyście towarzyszyła oczywiście najbliższa rodzina: żona Maria Krupa, córka Justyna Taraszka z Mężem oraz syn Wojciech Krupa z Małżonką. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: rodzina, krewni, przyjaciele, sąsiedzi oraz liczna grupa mieszkańców Oleśnicy, którzy bardzo aktywnie włączyli się
w przygotowanie spotkania, z Sołtysem wsi Martą Kądzielawską na czele. Zaproszenie organizatorów przyjęli także: Halina Zdońska – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Tarnowskiej ; Ks. Jacek Sarota i Ks. Marcin Kwiecień z Parafii Olesno ; Radni Rady Gminy Olesno z Przewodniczącym Rady Andrzejem Szczebakiem na czele ; Sołtysi z terenu Gminy Olesno ; Janusz Plata Sekretarz Gminy Olesno ; Maria Nowak – Skarbnik Gminy Olesno ; Beata Partyńska – Prezes  Zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Pomocna Dłoń ; Halina Sarat – Skarbnik Zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Pomocna Dłoń ; Prezes Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Dąbrowie T. Marian ŁączyńskiAnna Morawiec – Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarn. ; Członkowie Klubu Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie z Panią Prezes Haliną Dojka na czele ; Wanda Chlastawa –  Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Oleśnie z/s w Domu Malarek w Zalipiu ; Ryszard Pikul – V-ce Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP RP W Krakowie ; St. Bryg. w stanie spoczynku Adam Rzemiński – V-ce Prezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP RP w Oleśnie ; Mariola Chwałek– Dyrektor SP w Zalipiu ; Joanna Dyjak – Dyrektor  Przedszkola Publicznego w Oleśnie ; Kazimierz Zych – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dąbrówkach Breńskich ; Maria Szczebak – Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno ; Red. Janusz Smoliński z Tygodnika Miasto i Ludzie ; Twórcy z terenu Gminy Olesno, Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki
w Oleśnie, Pracownicy Urzędu Gminy w Oleśnie, Przyjaciele i Czytelnicy biblioteki.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, który skierował do artysty specjalny adres okolicznościowy. W imieniu mieszkańców Oleśnicy, gratulacje i życzenia Ryszardowi Krupie złożyli Radna, a zarazem Sołtys Marta Kądzielawska  oraz Radny Bogdan Wałaszek.
Przekazano także gratulacje i wyrazy uznania dla Pana Ryszarda i pozdrowienia dla wszystkich uczestników spotkania od Dr Stanisława Zająca oraz Marzeny Mikuła – Drabek, którzy nie mogli przybyć na wernisaż, ale z racji pochodzenia emocjonalnie związani są z Oleśnicą i wraz
z mieszkańcami przeżywali to miłe wydarzenie.
Z kolei Pan Ryszard przekazał bibliotece, specjalnie dla niej wykonaną rzeźbę – przepiękną sowę, która będzie pamiątką po odbytej wystawie.
Całości niezwykłej atmosfery tego wyjątkowego spotkania dopełnił wspaniały koncert Klaudii Szwajkosz, pochodzącej z Oleśnicy, która wystąpiła z Zespołem The Freedoom Band (T.F.B). Artyści zaprezentowali wyłącznie swoje utwory autorskie. Jeden z nich pt. „Tajemnica” miał swoją premierę. Publiczność zgotowała artystom owacje na stojąco i oczywiście nie obyło się bez bisu. Występ Klaudii wywołał też sporo wzruszenia, ponieważ na widowni zasiadała jej najbliższa rodzina, nauczyciele ze szkoły podstawowej i gimnazjum oraz przyjaciele ze szkolnych lat.
Klaudia Szwajkosz , podobnie jak Pan Ryszard od urodzenia związana jest z Oleśnicą, w której mieszkała do czasu ukończenia szkoły średniej. Obecnie pracuje i mieszka w Nowym Sączu.  Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Krakowie na wydziale wokalnym. Laureatka wielu konkursów wokalnych m.in:
– II miejsce podczas V Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Krakowskiej
– Nagroda Publiczności podczas Wieczoru Piosenki Aktorskiej

– III miejsce w kategorii soliści podczas Manewrów artystycznych Wojska Polskiego 2018

– II miejsce w kategorii recital podczas Manewrów artystycznych Wojska Polskiego 2019

Z wykształcenia pedagog przedszkolny i wczesnoszkolny, z pasji wokalistka. Obecnie związana
z zespołem T.F.B z Nowego Sącza.

T.F.B. (The Freedom Band) to zespół powstały w 2004 r. w Nowym Sączu, który można określić jako mieszankę wybuchową wielu stylów muzycznych, lub też inaczej niezbyt zwięźle jako eklektyczny rock doprawiony szczyptą alternatywy i popu. Skład zespołu:

gitara elektryczna, wokal – Michał Kotlarz

gitara elektryczna – Grzegorz Kurowski

gitara basowa – Michał Opoka

perkusja – Andrzej Salamon

wokal – Klaudia Szwajkosz

Po koncercie złożono serdeczne podziękowania za zaangażowanie się w przygotowanie spotkania wszystkim mieszkańcom Oleśnicy, a uczyniono to na ręce Sołtysa Marty Kądzielawskiej, której wyrażono wdzięczność także za całokształt bardzo dobrej , wieloletniej współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Oleśnie oraz włączanie się w liczne przedsięwzięcia przez nią realizowane.

Po zakończeniu oficjalnej części spotkania, zaproszono wszystkich do kawiarenki literackiej na wspaniały poczęstunek, który przygotowany został przez Marię i Ryszarda Krupów ; mieszkańców Oleśnicy oraz pracowników biblioteki.
Organizatorzy spotkania, którymi byli Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie składają serdeczne podziękowania wszystkim mieszkańcom Oleśnicy, rodzinie i przyjaciołom Ryszarda Krupy, którzy bezinteresownie zaangażowali się w przygotowanie uroczystości, a są to: Marta Kądzielawska, Renata Ryczek, Edyta Golemo – Cioch, Małgorzata Zych, Anna Wałaszek, Halina Skrzyniarz, Sylwia Krupa, Iwona i Maria Osika, Anna Bieś, Bożena i Patrycja Babicz, Anna Kijak, Agata Motyka, Jolanta Konieczny, Krystyna Wajda, Ewelina Sroka, Ryszard Wątroba, Robert Wilkosz. To dzięki Państwa zaangażowaniu spotkanie przybrało tak wyjątkowy charakter
i stało się prawdziwym świętem Oleśnicy i jej wspaniałych mieszkańców.

zobacz galerię