Data wpisu: 03.08.2022
Zdjęcie do wpisu „Zuzia na zamku Białej Damy” czyli DKK dla dzieci

Na ostatnim spotkaniu DKK dla Dzieci, które odbyło się 28 lipca br., omawialiśmy książkę Mariusza Niemyckiego pt. „Zuzia na zamku Białej Damy”.

To pierwsza część serii „Detektyw Zuzia na tropie”, w której przygoda, tajemnica i niebezpieczeństwo zostały ciekawie połączone z faktami historycznymi i opisami zabytków. Główna bohaterka, 12-letnia Zuzia Nadobna, razem z mamą – konserwatorką dzieł sztuki podróżuje po Polsce i Europie. Odwiedza niezwykłe miejsca, spotyka ciekawych ludzi i rozwiązuje zagadki kryminalne. W omawianym przez nas tomie próbuje zapobiec kradzieży portretu Białej Damy z zamku w Kórniku.

Akcja powieści toczy się wartko i – jak przyznały Klubowiczki – czyta się ją szybko oraz przyjemnie. Jest pełna zaskakujących sytuacji i ciekawych zbiegów okoliczności. Analizując treść książki doszłyśmy jednak do wniosku, że sam wątek kradzieży dzieła sztuki nie jest w niej najważniejszy. Mamy tu bowiem ciekawie przedstawione wątki obyczajowe: ciepło opisaną relację między główną bohaterką i jej mamą, zagadkową postać nieznanego ojca, o którym pani Magdalena nie chce rozmawiać, przyjaźnie Zuzi: „stare” przyjaciółki, którym Zuzia składa telefoniczne i sms-owe relacje ze swoich przygód; tajemniczego Tomka, który zaznajamia ją z historią zamku i jego okolicy, czy dwóch harcerzy, którzy wprowadzają do książki element komizmu.

Tytułowa bohaterka powieści doświadcza wielu ciekawych, a czasem wręcz budzących strach zdarzeń, ale przeżywa także wiele wewnętrznych rozterek. Przekonuje się, że
w życiu trzeba czasami podejmować bardzo trudne decyzje. Szczęśliwie Zuzi udaje się udaremnić kradzież portretu Białej Damy z zamku w Kórniku, ale też pomóc przyjaciołom.

zobacz galerię