Data wpisu: 02.09.2021
Zdjęcie do wpisu „Zwyczajne wakacje z rodziną Janssonów” na DKK dla Dzieci i Młodzieży

Książka pt. „Zwyczajne wakacje z rodziną Janssonów” autorstwa Martina Widmarka i Pettera Lidbecka  omawiana była na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci i Młodzieży, które odbyło się 30.08.2021 r.
Ta bardzo przewrotna opowieść o zwariowanej rodzince Janssonów, gdzie dzieci ukazani są jako rodzice i odwrotnie, wywołała u Klubowiczów lekką konsternację. Bo przecież to rodzice są poważni, zdyscyplinowani i niestety czasami, wstydzą się za niesforność swoich pociech. A co dzieje się gdy jest całkowicie odwrotnie? Tak jak w rodzinie przedstawionej w książce, w której funkcje dorosłych i dzieci są całkowicie odwrócone. Dzieci zachowują się jak rodzice, podczas gdy ich mama i tata całkowicie porzucili role rodziców! Zamiast tego budują więzienia dla mrówek, urządzają grę w krowie bingo i koszą trawę na kempingu. Członkowie Klubu uznali, że jakkolwiek książka jest zabawna, to jednak humor jest tu mocno przerysowany, a przedstawione zachowania dorosłych wywołują lekkie zażenowanie. W trakcie dyskusji jednak stwierdzono, że może autorzy mieli w tym swój cel? A mianowicie zwrócenie uwagi młodego czytelnika na pewne zachowania, które są  niestosowne, a które czasami  obserwuje się u dzieci?

Na następnym spotkaniu, które odbędzie się we wrześniu omawiana będzie książka Marty H. Milewskiej pt. „Mietek i skarb Wejhera”.

zobacz galerię