Data wpisu: 14.05.2021
Zdjęcie do wpisu Bibliotekarze czytają dzieciom w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek

Tydzień Bibliotek to taki czas, kiedy w bibliotekach w całym kraju dzieją się różne nietypowe rzeczy…

Przed naszą biblioteką 12 maja 2021 r. pojawił się stragan pełen apetycznych, świeżych i aromatycznych darów natury. Natomiast pracownicy biblioteki wcielili się w rolę warzyw znanych z wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. W ramach XVIII Tygodnia Bibliotek przebiegającego w całym kraju pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyła się akcja „Dorośli czytają dzieciom”. To właśnie pracownicy biblioteki (wszyscy bez wyjątku) czytali dzieciom utwór „Na straganie” oraz zainscenizowali krótki dialog pomiędzy zbuntowanymi warzywami. Naszym celem było zaangażowanie dzieci, włączenie ich do aktywnej rozmowy o zdrowym stylu życia i o książkach, oczywiście, a także pokazanie najmłodszym, że biblioteka to nie tylko wypożyczanie lektur szkolnych.

Czytanie połączyliśmy z krótkimi lekcjami bibliotecznymi oraz ze zwiedzaniem wszystkich zakamarków naszej biblioteki. Odwiedziło nas kolejno 5 klas ze Szkoły Podstawowej w Oleśnie, czyli około 100 osób. Publiczność była wprost wymarzona – śmiało podejmowała dyskusję i spontanicznie reagowała na nasze „aktorskie” popisy. Młodym słuchaczom szczególnie przypadło do gustu to, że tym razem nie oni, a ich nauczyciele byli odpytywani przez dociekliwe warzywka.

Niezwykle miłą niespodzianką była wizyta Dyrektora Szkoły Podstawowej w Oleśnie, Jarosława Bartonia, który w imieniu całej społeczności szkolnej złożył wszystkim pracownikom biblioteki serdeczne życzenia z okazji ich święta.

Dziękujemy za pomoc i użyczenie kostiumów Przyjaciołom ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy.