Data wpisu: 26.03.2021
Zdjęcie do wpisu Biografia intymna Pałacu Kultury i Nauki

„Pałac. Biografia intymna” autorstwa Beaty Chomątowskiej to opowieść o niezwykłym miejscu z „własnym duchem i tożsamością”. To historia Pałacu Kultury i Nauki, ukazująca okoliczności jakie towarzyszyły jego powstaniu oraz sylwetki jego budowniczych. To mistrzowsko przedstawiony obraz Warszawy tamtych czasów oraz jej mieszkańców. Na kartach książki, razem z jej bohaterami wędrujemy ulicami stolicy, poznajemy jej zakątki, najważniejsze miejsca oraz ludzi, którzy w sposób szczególny zapisali się w historii miasta. Jednak głównym bohaterem jest pałac – budowla szczególna i od zawsze budząca wiele emocji. Przez jednych uznawana za relikt zamierzchłych, komunistycznych czasów, a przez innych postrzegana jako swego rodzaju symbol odradzającej się stolicy.

Książka była przedmiotem dyskusji na spotkaniu DKK dla Dorosłych, które odbyło się 25 marca 2021 roku. Klubowiczki zgodnie podkreśliły, że jest to lektura, która w sposób szczególny powinna zainteresować mieszkańców Warszawy oraz osoby, które w jakiś sposób były, lub są z nią związane. Może też stanowić cenne źródło informacji dla historyków oraz badaczy dziejów stolicy.

Na następnym spotkaniu, które odbędzie w kwietniu, omawiana będzie książka Sarah Waters pt. „Za ścianą”.