Data wpisu: 11.02.2022
Zdjęcie do wpisu Co się stanie „Siedem minut po północy”

Gdzie jest granica pomiędzy jawą a snem? Czy nocne koszmary kiedyś się skończą? Jak sobie poradzić z tragedią będąc zaledwie trzynastoletnim chłopcem? Kto przyniesie ukojenie w najtrudniejszym momencie? Do czego przygotowuje Conora stary cis, który nocą przeradza się w potwora i opowiada dziwne historie? Wreszcie jakiej prawdy żąda od niego drzewo i z czym przyjedzie mu się zmierzyć? Aż wreszcie co się stanie siedem minut po północy?

Książka pt. „Siedem minut po północy” Patricka Nessa była omawiana na spotkaniu DKK dla Młodzieży dnia 11 lutego 2022 roku. To niezwykle wzruszająca opowieść, która  dotyka bardzo ważnych spraw takich jak choroba i śmierć, osamotnienie, niezrozumienie przez rówieśników, pragnienie miłości, odtrącenie przez bliską osobę, brak empatii ze strony dorosłych i „bycie niewidzialnym”.  Z takim problemami musi się zmagać główny bohater powieści, trzynastoletni Conor, którego dręczą nocne koszmary, i który nie znajdując wsparcia w najbliższym otoczeniu ucieka w świat fantazji, gdzie potworne drzewo w rezultacie staje się jego przyjacielem i pomaga mu przejść przez najtrudniejsze chwile w życiu, dając zrozumienie i wsparcie. Czytając tę książkę nie sposób opanować łez, bez względu na to ile się ma lat. W trakcie dyskusji okazało się, że nie wszyscy Klubowicze mieli jednakowe opinie na niektóre kwestie. Podjęty został bardzo istotny aspekt, związany ze sposobem ukazania tych poważnych problemów. Otóż niektórzy wyrazili opinię, że o najważniejszych sprawach należy opowiadać otwarcie, nadawać tym wypowiedziom odpowiednią oprawę i niekoniecznie należy wprowadzać element baśniowości.  Jednakże ostatecznie większość uznała lekturę za wyjątkową, którą można polecić zarówno rówieśnikom jak i dorosłym.

Na spotkaniu dyskutowano także  o filmie „Ponad wszystko”, który oparty jest na powieści Nicoli Yoon o tym samym tytule, która omawiana była na spotkaniu DKK w styczniu 2022r. Wyemitowany w telewizji film sprawił, że powróciliśmy do dyskusji tym razem zestawiając książkę i jej ekranizację.

Bardzo miłym akcentem były urodziny Artura, który skończył 16 lat !!! Nie zabrakło serdecznych życzeń, upominków i oczywiście wspaniałego torta, który był dziełem naszej Klubowiczki Kingi.

Na następnym spotkaniu w marcu 2022 roku pochylimy się nad książką Doroty Terakowskiej  „Tam gdzie spadają anioły”.