Data wpisu: 02.03.2021
Zdjęcie do wpisu „Czarna” – literacka dyskusja o najfajniejszej nauczycielce

Mała, spokojna miejscowość, jakich w Polsce wiele. Tu wszyscy wszystkich znają, a czas zdaje się płynąć spokojnie i leniwie bez żadnych większych sensacji. Przy bliższym poznaniu okazuje się jednak, że ten błogostan jest tylko pozorny i trwa tylko do czasu… Bo tak naprawdę mieszkańcami tej miejscowości targają silne emocje, a tragedia jaka się w niej rozegra sprawi, że będzie o niej głośno w całym kraju.

Wydarzenia, które doprowadziły do niewyobrażalnego dramatu, jaki rozegrał się w Czarnej Białostockiej stały się inspiracją książki pt. „Czarna” autorstwa Wojciecha Kuczoka, która omawiana była na spotkaniu DKK dla dorosłych 25 lutego 2021 r.

Jak do tego doszło, że wzorowa wcześniej nauczycielka z zimną krwią zamordowała syna swojego kochanka?  Co nią kierowało? Czy rzeczywiście nie można było zapobiec tej tragedii? Bo przecież romans nauczycielki i lokalnego biznesmana trwał kilka lat i wszyscy o nim wiedzieli. Dlaczego nikt w porę nie pomógł zakochanej kobiecie, która coraz bardziej staczała się w obłęd? I czy winna jest wyłącznie morderczyni? Czy ojciec, dla którego syn był ponoć „oczkiem w głowie” pośrednio nie odpowiada za jego śmierć? Jak cienka jest granica między miłością, a nienawiścią?

To tylko przykłady pytań, na które próbowały znaleźć odpowiedź członkinie klubu w trakcie dyskusji. Podjęto też rozważania nad stanami emocjonalnymi przedstawionymi w książce, które stanowią silny związek przyczynowo-skutkowy opisanych w niej wydarzeń. Samotność. Trudne relacje matki i córki. Kryzys małżeński, który skutkuje zanikiem więzi i romansem męża. Miłość do granic obłędu, która popycha kobietę do bestialskiego zabójstwa.

Dyskusja była bardzo żywa, gdyż książka wzbudza skrajnie odmienne uczucia. Jednych zachwyca niepowtarzalny styl Kuczoka, innych uderza bezpośredniość i wulgarność. Całość dyskusji można podsumować fragmentem wypowiedzi Władzi, jednej z klubowiczek: „Świetnie oddane stany emocjonalne bohaterki: niepewność siebie, gotowość do poświęceń, odwaga. Autor pokazuje w jak różny sposób ludzie mogą patrzeć na tę samą sytuację, jak różnie oceniać drugą osobę. Książka mówi o gorzkim poszukiwaniu bliskości oraz o tym, jak wiele niektórzy są w stanie poświęcić aby jej doświadczyć.”

Po omówieniu powieści uczestniczki spotkania obejrzały reportaż Sygnatura 002: Mariola Myszkiewicz – „Najfajniejsza nauczycielka w szkole”. Rozpoczęła go poruszająca wypowiedź sprawczyni morderstwa: „Działałam w emocjach, czułam się jak w matni. Byłam samotna. Nie mogłam się zwrócić ani do kochanej osoby, ani do matki. Wszyscy się ode mnie odwrócili. Na pewno jest to moja wina, zrobiłam coś strasznego, zmarnowałam życie wielu ludzi…”

Na koniec można pokusić się o pytanie, czy bohaterka wiedząc jak zakończy się jej historia, zrezygnowałaby z tej krótkiej chwili szczęścia, niosącej odrobinę uczucia i złudzenie bliskości?

Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 25 marca 2021 r. o godz. 14.00, a omawiać będziemy książkę Beaty Chomątowskiej pt. „Pałac. Biografia intymna”.

zobacz galerię