Data wpisu: 07.12.2023
Zdjęcie do wpisu „Czytelnik ze specjalnymi potrzebami w bibliotece” – szkolenie dla bibliotekarzy z terenu Powiatu Dąbrowskiego

Bibliotekarze z terenu Powiatu Dąbrowskiego podnosili swoje kompetencje zawodowe podczas jednodniowego szkolenia warsztatowego nt. „Czytelnik ze specjalnymi potrzebami w bibliotece”.

Warsztaty przeprowadzone zostały w siedzibie biblioteki w Oleśnie 1 grudnia 2023 roku. Odbyły się one w ramach projektu Re-Animuj się – szkolenia dla bibliotekarzy realizowanego przez Stowarzyszenie Labib. Projekt dofinansowano ze środków  Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Szkolenie było nagrodą zdobytą przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie w konkursie ogłoszonym przez Labib, a przeprowadziła je Ambasadorka Stowarzyszenia, Anna Rutkowska.

W trakcie wielogodzinnego szkolenia bibliotekarze zdobywali wiedzę o tym, jak sprawić, żeby biblioteka była przyjazna i dostępna dla osób ze specjalnymi potrzebami. Wykładowczyni podpowiedziała, co zrobić, by nasze instytucje były w jak największym stopniu dostępne pod względem architektonicznym, a także komunikacyjnym. Poruszona została między innymi kwestia prowadzenia strony internetowej i konstruowania opisu alternatywnego do zdjęć. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, jaką ofertę kulturalną zaproponować oraz w jaki sposób informować o podejmowanych działaniach.

Prelegentka bardzo chętnie i wyczerpująco odpowiadała na wszystkie zadawane pytania związane z tematem szkolenia, a także omawiała konkretne sytuacje z bibliotecznej codzienności. Bardzo ważną część stanowiły praktyczne ćwiczenia, takie jak odgrywanie scen i wcielanie się w określone role.

Warsztaty były niezwykle ciekawe, poprowadzone w profesjonalny, a zarazem przystępny sposób, a zdobyta wiedza zostanie z pewnością wykorzystana w bieżącej pracy naszych bibliotek.

Anna Rutkowska – Ambasadorka, którą mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć, od 2001 roku jest związana z Miejską Biblioteką Publiczną w Szczecinie. Koordynuje projekty realizowane w bibliotece, również takie, które włączają osoby z dysfunkcją wzroku i słuchu w życie kulturalne. Od czterech lat zajmuje się także koordynacją wolontariatu seniorów w MBP. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla bibliotekarzy, przygotowujące do obsługi czytelników z niepełnosprawnościami i do włączania w życie kulturalne. Jest członkinią Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Stowarzyszenia LABiB.