Znajdowanie racjonalnych argumentów i umiejętność trafnego kontrargumentowania to tylko połowa sukcesu. Na czym polega sztuka debatowania?
Podstawą jest oczywiście znajomość tematu dyskusji i niepodważalne uzasadnienie swojego stanowiska. Żeby jednak skutecznie zbudować argumentację, należy wejść w rolę aktorów debaty. Przede wszystkim konieczne jest zrozumienie motywacji rozmówcy: nie da się dyskutować, jeśli nie podejdziemy z otwartym umysłem do racji oponenta, a z dystansem do swoich własnych przekonań.
Równie ważne jest także sprytne przedstawienie przedmiotu dyskusji. Warto wokół rozważanej kwestii wykreować historię, która trafi w czułe punkty odbiorców. Nie zaszkodzi też odwołanie się do obowiązujących norm społecznych i ogólnie przyjętych zasad etycznych.
Tajników związanych ze sztuką debaty jest znacznie więcej. Część z nich poznaliśmy podczas kolejnych zajęć, które odbyły się 30 stycznia 2024 r. w ramach projektu „Dialog młodzieżowy w małej ojczyźnie”. Inicjatorem i realizatorem działania jest Krakowskie Stowarzyszenie Mówców, partnerem projektu jest biblioteka, a uczestniczą w nim nauczyciele i uczniowie szkół podstawowych w Borkach, Radgoszczy, Szczucinie i Oleśnie. Tym razem szkolenie oprowadził Dariusz Staroń – członek Stowarzyszenia Mówców i człowiek czynu, który nie pozwolił uczestnikom spotkania na nudę. Dwugodzinne warsztaty minęły w mgnieniu oka na intensywnej pracy w grupach, zajęciach w parach i ćwiczeniach praktycznych.