Data wpisu: 10.04.2024
Zdjęcie do wpisu Lokalna Liga Debat – finał

Zakończyła się realizacja projektu „Dialog młodzieżowy w małej ojczyźnie”, którego organizatorem było Krakowskie Stowarzyszenie Mówców, a partnerem Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.

Przedsięwzięcie zainicjowane zostało przez Krzysztofa Kupca, Radnego Rady Powiatu Dąbrowskiego, a do udziału w projekcie zaproszone zostały szkoły podstawowe w Borkach, Radgoszczy, Szczucinie i Oleśnie.

Udział w cyklu spotkań umożliwił uczniom nabycie nowych kompetencji i uświadomienie sobie, jak ważna jest umiejętność rzeczowej wymiany poglądów.  Młodzi uczestnicy szkoleń i wykładów prowadzonych przez członków stowarzyszenia dowiedzieli się, czym jest debata oksfordzka, poznali podstawowe techniki wykorzystywane podczas tego typu dyskusji, a na zakończenie wzięli udział w  Lokalnej Lidze Debat. Podczas debat finałowych, które odbyły się 9 kwietnia 2024 roku w Oleśnie, przeprowadzono dwie dyskusje.

Pierwsza debata poświęcona była tezie „Krótkie wyjazdy turystyczne są lepsze niż długie podróże”. Reprezentanci Szkoły Podstawowej w Oleśnie: Filip Piątek, Milena Ostrowska, Malwina Golemo i Maja Światłowska, mieli za zadanie obronienie powyższego stwierdzenia, a ich oponentami byli przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Borkach: Aleksandra Banaś, Julia Orszuł, Kamil Osuch i Wiktoria Szczygieł.

Druga debata dotyczyła tezy „Działalność tzw. influencerów internetowych przynosi więcej szkód niż pożytku”. Stwierdzenia bronili przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Szczucinie: Liliana Morawiec, Amelia Wiślicka, Martyna Mamuszka i Klaudia Łuszcz. Natomiast w drużynie opozycji znaleźli się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Radgoszczy: Milena Wąż, Amelia Wąchała, Jakub Zawiłowicz i Iga Surowiec.

Nad prawidłowym przebiegiem debat czuwała Marszałkini, a zarazem Prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców – Anna Kulma, natomiast o wynikach dyskusji zadecydowali sędziowie: Teresa Kozaczewska i Józef Bartosz (przedstawiciele stowarzyszenia) oraz Katarzyna Foder (przedstawicielka biblioteki). Ocenie podlegało między innymi definiowanie linii sporu, linia argumentacyjna i spójność drużyny, a także komunikacja werbalna, niewerbalna i struktura wystąpienia poszczególnych mówców.

Wyniki I Lokalnej Ligi Debat w Oleśnie przedstawiają się następująco:

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Szczucinie
II miejsce – Szkoła Podstawowa w Radgoszczy
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Borkach
IV miejsce – Szkoła Podstawowa w Oleśnie

Każda drużyna otrzymała stosowną statuetkę, zaprojektowaną i wykonaną przez firmę GRAWPROJEKT z Dąbrowy Tarnowskiej. Wszyscy uczestnicy szkoleń otrzymali certyfikaty, natomiast uczniowie biorący udział w debatach finałowych dostali nagrody książkowe i medale.
Dodatkową nagrodą dla uczestników projektu będzie wycieczka do Krakowa, której pomysłodawcą i głównym fundatorem będzie Krzysztof Kupiec. Podczas tego wyjazdu odbędzie się między innymi wizyta w Radiu Kraków, gdzie zwycięzcy wezmą udział w dedykowanej im audycji.

Jesteśmy przekonani, że młodzi ludzie niejednokrotnie wykorzystają tę nową, niezwykle cenną i przydatną wiedzę, a po cichu liczymy, że debaty oksfordzkie na stałe wejdą do oferty kulturalno-edukacyjnej naszej biblioteki i staną się kolejnym cyklicznym przedsięwzięciem adresowanym do szkół podstawowych z terenu Powiatu Dąbrowskiego.

 

zobacz galerię