Data wpisu: 20.01.2022
Zdjęcie do wpisu Maraton z książką i Harrym Potterem

Ferie zimowe, to czas wypoczynku, który szczególnie sprzyja lekturze. Nic więc dziwnego, że młodzież skupiona w Dyskusyjnym Klubie Książki w Oleśnie,  zdecydowała się spędzić, w przeciągu dwóch dni aż… 23 godziny w bibliotece.

Był to czas niezwykle magiczny, spędzony w ciepłej i sympatycznej atmosferze, poświęcony książkom. Maraton dyskusyjno-filmowy przeciągnął się do późnych godzin nocnych. Jednak Klubowicze wykazali się wyjątkową wytrzymałością i po krótkiej przerwie na sen powrócili do dyskusji. Ten wyjątkowy maraton odbył się 18 i 19 stycznia 2022 r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie. A o czym dyskutowano? Oczywiście o książkach! Pierwsza z nich to „Ponad wszystko” autorstwa  Nicoli Yoon. Książka niezwykła i do końca trzymająca w napięciu. Czytelnik od początku „zanurza” się w świat nastoletniej Madeline , która cierpi na bardzo rzadką chorobę. Jak sama mówi ma „alergię na cały świat”. Od siedemnastu lat jest uwięziona w domu, a opiekują się nią wyłącznie mama i pielęgniarka. Pogodzona ze swoim losem świat zewnętrzny obserwuje wyłącznie zza szyby. „Pewnego dnia Maddy wygląda przez okno i widzi… jego. Jest wysoki, szczupły, ubrany na czarno. Ich spojrzenia się spotykają. Obserwuje go z oddali. Już wie, że jej życie właśnie się zmieniło. Nieodwracalnie. I wie, że to będzie katastrofa.” Czytelnik śledząc losy bohaterki także jest przekonany, że spotka ją coś złego. I niestety, rzeczywiście tak się dzieje. Ale czy nieszczęście na nią sprowadza choroba? Czy może coś innego? O tym można się przekonać czytając tą niezwykłą lekturę, do czego klubowicze serdecznie zachęcają. Drugą omawianą na spotkaniach pozycją była książka Katarzyny Ryrych pt. „Bachor”. Kolejna niebanalna opowieść, a jej bohaterem jest nastoletni Arek, który ma dość złego traktowania przez  ojczyma i ignorowania przez matkę i postanawia odnaleźć swojego biologicznego ojca. Wyrusza więc na poszukiwania, a jego jedynym kierunkowskazem są stare zdjęcia. Ta dziwna podróż i spotkania ze znajomymi mamy z młodości, pozwalają mu poznać swoją matkę, a także i samego siebie. Jest to także pozycja godna polecenia.

No i wreszcie maraton dyskusyjno-filmowy z Harrym Potterem… magia, czary, ustawiczna walka dobra ze złem, piękna przyjaźń, trudne wybory. Harry Potter to bohater doskonale znany wszystkim młodym czytelnikom, którzy wielokrotnie wracają do jego przygód opisanych w książkach i zekranizowanych. Spotkanie z nim każdorazowo dostarcza im wielu przeżyć i jak się okazuje, niektóre kwestie młodzi wielbiciele tej niesamowitej opowieści są w stanie recytować z pamięci. Nic więc dziwnego, że nasz maraton trwał tyle godzin. Była to niesamowita przygoda, za którą Koordynatorka Klubu serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom spotkania.