Data wpisu: 30.03.2022
Zdjęcie do wpisu Marcowe spotkanie DKK dla Dorosłych

„Grosza” Jarosława Czechowicza to opowieść o losach młodej kobiety, która zmaga się z traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa. Chociaż jako nastolatka znalazła szczęśliwy dom i kochających ludzi, którzy obdarzyli ją ciepłym uczuciem, zwłaszcza przybrana matka, to jednak nie potrafi ułożyć sobie życia, bo ciągle wracają wspomnienia tragicznych wydarzeń z przeszłości. Nie znajduje szczęścia w małżeństwie, pomimo, że wiąże się z dobrym i kochającym człowiekiem, który okazuje jej wsparcie. Niestety Matylda nie potrafi, albo nie chce z nim być. Oczywiście dla jego dobra, ponieważ nie potrafi się odnaleźć w życiu rodzinnym i nie umie żyć z kimś blisko. Świadomie wybiera życie w pojedynkę.  Woli przyjaźnić się z mężczyznami i czuje głęboką niechęć do kobiet, ponieważ to dziewczyny ją prześladowały w szkole. Czy już zawsze będzie gorsza? Czy nigdy nie uwolni się od widma rodziców alkoholików i znęcających się nad nią w podstawówce rówieśniczek? Jedynym jej prawdziwym powiernikiem jest Igor,  kolega z dzieciństwa, który ma za sobą podobne przeżycia. To ich zbliża oraz sprawia, że mają do siebie zaufanie i są dla siebie nawzajem oparciem w trudnych chwilach.  Kiedy już wydaje się, że wszystko zaczyna się układać, a demony przeszłości zaczynają blednąć, niestety przypadkowo spotyka jedną ze swoich oprawczyń i wszystko powraca. Czy jest w stanie zapomnieć, wybaczyć i żyć dalej? Czy jednak chęć zemsty będzie silniejsza od niej? Czytelnik równolegle poznając jej losy obserwuje dramat trzech uwięzionych kobiet. Kto je przetrzymuje i dlaczego? Gdy się okazuje, że łączy je Magda, którą gnębiły w dzieciństwie wszystko pozornie wydaje się jasne. Jednak jak to często bywa pozory mylą, a zakończenie historii  jest niezwykle zaskakujące! Książkę można sklasyfikować jako kryminał psychologiczny, jest świetnie napisana, lekkim językiem i dobrze się ją czyta, można powiedzieć, że „na jednym oddechu”.

Lektura omawiana była na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych 29 marca 2022 roku.