Data wpisu: 11.09.2023
Zdjęcie do wpisu Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

Lektury szkolne powinny nas zachwycać – wiadomo. Czy im się to udaje? Różnie bywa… Chyba, że chodzi o lektury, które poznajemy w zupełnie nowy sposób podczas kolejnych odsłon ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.

Lektura, którą w tym roku do Narodowego Czytania wybrał prezydent Polski Andrzej Duda, to „Nad Niemnem”. Ta najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej powstała ponad 135 lat temu! Ze względu na odwołania historyczne, wyrazistych bohaterów i barwne opisy „Nad Niemnem” porównywano do Pana Tadeusza, a Orzeszkową nazywano młodszą siostrą Mickiewicza.

W naszej bibliotece Narodowe Czytanie to za każdym razem ważne wydarzenie i spore przedsięwzięcie, do którego z niesłabnącym zaangażowaniem włączają się wszystkie grupy wiekowe i zawodowe. Tym razem grono osób czytających liczyło… 52 osoby! Byli wśród nich:

Przedstawiciele władz samorządowych:

Lesław Wieczorek – Starosta Powiatu Dąbrowskiego,
Marta Chrabąszcz – Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego,
Jarosław Bartoń – Radny Powiatowy i Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bł. Kard. St. Wyszyńskiego w Oleśnie,
Janusz Plata – Sekretarz Gminy Olesno,
Marta Kądzielawska – Radna Rady Gminy Olesno.

Przedstawiciele służb mundurowych:

mjr SG Magdalena Konarska – Placówka Straży Granicznej w Tarnowie,
asp. Mariusz Przeniosło – Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej,
st. kpt. Maciej Soja – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej,
Wojciech Szczebak – Leśniczy Leśnictwa Podborze – Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska,
druh Ryszard Pikul – Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Oleśnie,
st. bryg. w stanie spoczynku Adam Rzemiński – Wiceprezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Oleśnie

Przedstawiciele instytucji i placówek kulturalnych, oświatowych i opiekuńczych:

Mariola Smolorz – Naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej,
Paweł Chojnowski – Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury,
Jarosław Boryczka – Dyrektor Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Brniu,
Michał Wolak – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej,
Anna Janczak – Wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej,
Danuta Zych – Wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Bł. Kard. St. Wyszyńskiego w Oleśnie,
Kazimierz Zych – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dąbrówkach Breńskich,
Przemysław Śliwa – Dyrektor Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej,
Mirosław Panek – Prezes Gminnego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Oleśnie.

Członkowie Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury:
Krystyna Guzik – Prezes, Renalda Bochenek, Teresa Rygielska, Marian Rzeźnik, Janina Wąż.

Członkowie Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie:
Władysława Cabaj, Dorota Huczek, Anna Jurczyk, Kazimierz Jurczyk, Wiktor Morawiec, Helena Moryl, Teresa Motyka, Zofia Węgiel.

Przyjaciele biblioteki:
Monika Dojka, Aneta Dymon, Małgorzata Janczak, Tomasz Kądzielawa, Bogdan Kowal, Maria Krok, Piotr Krok, Beata Kuchta, Andrzelika Maniak, Arkadiusz Morawiec, Artur Ryczek, Andrzej Skowron, Maria Skowron, Urszula Skórka, Radosław Skrzyniarz, Elżbieta Szczebak, Maciej Wrona, Anna Zarzycka, Halina Zdońska.

Nasi artyści włożyli w przygotowania mnóstwo energii i serca: nie zabrakło epokowych strojów, przemyślanych rekwizytów, elementów gry aktorskiej, a samo czytanie dopracowane było do perfekcji.

Co roku największym wyzwaniem jest przygotowanie fragmentów lektury, które stworzą całość nie tylko spójną, lecz także przyjemną w odbiorze. W przypadku tak monumentalnych dzieł, jak „Nad Niemnem” wymaga to wielu godzin mozolnej pracy, pełnego skupienia, a przede wszystkim kilkukrotnego przeczytania całego tekstu. Heroicznie i bezinteresownie podjęła się tego wysiłku zaprzyjaźniona z biblioteką nauczycielka języka polskiego Monika Dojka.

Głośne czytanie wzbogacone zostało oprawą muzyczną w wykonaniu Anny Zarzyckiej i Stanisława Piękosza. Przemyślany dobór utworów pogłębił tematykę poruszaną w tekście, a rewelacyjne wykonanie pozwoli zapamiętać ten wieczór na długo.

Ogromne znaczenie dla lepszego odbioru prezentowanego tekstu ma odpowiednia scenografia. Niezwykle klimatyczny wystrój prezentujący świat wiejskich chałup i szlacheckich dworków powstał pod kierunkiem Agaty Wrony.

Organizatorzy nie mogli zostać obojętni wobec zaangażowania osób, które włączyły się w Narodowe Czytanie. Każdy, kto odważył się wystąpić na scenie, otrzymał symboliczny upominek. W przygotowanie pamiątkowych gadżetów wielki wkład miała Anna Owca.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i organizacji wydarzenia. Były to zarówno instytucje, jak i osoby prywatne. Dzięki wsparciu przyjaciół biblioteki wszystko jest możliwe i nie wiemy, co to ograniczenia!

Narodowe Czytanie w Oleśnie odbyło się 9 września 2023 roku. Organizatorami spotkania byli Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie. Współorganizatorami byli: Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury oraz Stowarzyszenie „Wokół Kultury”. Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym przez Informator Dąbrowski, Koncertowy Tarnów i Okolice oraz Magazyn Miasto i Ludzie

 

zobacz galerię