Data wpisu: 25.06.2021
Zdjęcie do wpisu „Nowocześni bibliotekarze: kompetentni – otwarci – kreatywni” – czwarte szkolenie

Biblioteka musi dostosowywać swoją ofertę do realiów zmieniającego się świata. Książki to tylko jeden z wielu skarbów współczesnych książnic. Co jeszcze może zaproponować nowoczesna biblioteka?

Czytelnie komputerowe, kąciki multimedialne z konsolami do gier, bogate kolekcje multimediów, gry planszowe, a ostatnio nawet… gry mobilne typu PokemonGo! To wszystko można znaleźć w bibliotece. Właśnie grom mobilnym poświęcone było kolejne szkolenie zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie dla pracowników bibliotek z terenu powiatu dąbrowskiego. Szkolenie to było kolejnym, czwartym już, elementem zadania pn. „Nowocześni bibliotekarze: kompetentni – otwarci – kreatywni” realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie w ramach Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Partnerstwo dla książki”, którego operatorem jest Instytut Książki.

Podczas pięciogodzinnego spotkania online pn. „Mobilny questing literacki. Jak zorganizować game jam dla czytelników”, które odbyło się 23 czerwca 2021 r. dowiedzieliśmy się jak zorganizować game jam dla czytelników; jak wprowadzić do oferty biblioteki zajęcia kreatywne, które łączą gry i nowe technologie; czym jest maraton (hackaton) projektowania i kodowania mobilnych questów na podstawie książek lub historii lokalnej jako sposób zachęcenia młodych ludzi do czytania i korzystania z biblioteki. Szkolenie było wprowadzeniem w tematykę gamifikacji literatury oraz dziedzictwa w postaci gier miejskich typu PokemonGo.

Wykład poprowadziła trenerka firmy Good Books, Alina Łysak – Absolwentka pedagogiki i kulturoznawstwa, prowadząca zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim, pracowała jako pedagog specjalny w przedszkolu, zajmowała się moderacją forum. Obecnie pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu, gdzie może połączyć trzy swoje zainteresowania – pracę z dziećmi i młodzieżą, książki i social media. Regularnie projektuje mobilne gry miejskie dla MBP Wrocław; jest autorką gry „Super Geek”, która jest wykorzystywana podczas lekcji bibliotecznych.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

zobacz galerię