Data wpisu: 14.10.2021
Zdjęcie do wpisu „Nowocześni bibliotekarze: kompetentni – otwarci – kreatywni” – dziesiąte szkolenie

13 października 2021 roku odbyło się ostatnie szkolenie w ramach zadania pn. „Nowocześni bibliotekarze: kompetentni – otwarci – kreatywni” realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie w ramach Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Partnerstwo dla książki”, którego operatorem jest Instytut Książki.

„Popkulturowy szał nawiązań, czyli jak pokazać młodzieży, że czytanie jest cool?” to nie tylko tytuł ostatniego szkolenia, ale również jedno z częściej zadawanych sobie przez bibliotekarzy pytań.

Możliwe rozwiązania tej zagadki wskazała bibliotekarzom z powiatu dąbrowskiego trenerka firmy Good Books, Alina Łysak – Absolwentka pedagogiki i kulturoznawstwa. Prowadziła zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim, pracowała jako pedagog specjalny w przedszkolu, zajmowała się moderacją forum. Obecnie pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu, gdzie może połączyć trzy swoje zainteresowania – pracę z dziećmi i młodzieżą, książki i social media. Regularnie projektuje mobilne gry miejskie dla MBP Wrocław; jest autorką gry „Super Geek”, która jest wykorzystywana podczas lekcji bibliotecznych.

Uczestnicy szkolenia poznali literackie nawiązania w najróżniejszych tekstach kultury. Dowiedzieli się, jak stworzyć czasowe ekspozycje, które w myśl zasady „jemy oczami” przyciągną nowych czytelników. Uzyskali również wiedzę, jak wykorzystać filmy, gry i komiksy jako źródło wielu ciekawostek i nawiązań kulturowych. Poznali też technikę szybkiego reagowania i dowiedzieli się, jak wybić się na barkach megaprodukcji i złapać dzięki niej kilku czytelników.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.