Data wpisu: 09.10.2021
Zdjęcie do wpisu „Nowocześni bibliotekarze: kompetentni – otwarci – kreatywni” – dziewiąte szkolenie

Nowoczesne biblioteki pełnią funkcję ośrodków kultury i zapewniają różnorodną ofertę dostosowaną do potrzeb różnych grup odbiorców. Jak stworzyć ofertę dla osób z niepełnosprawnościami?

Odpowiedzi na to pytanie bibliotekarze z powiatu dąbrowskiego szukali podczas szkolenia pt. „Osoby z niepełnosprawnością w bibliotece. Praca z użytkownikami, organizacja przestrzeni, specjalne potrzeby”, które odbyło się 8 października 2021 roku.

Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się jak dostosować działania i ofertę bibliotek do osób z różnymi niepełnosprawnościami i jak badać ich potrzeby. Przedstawione zostały również pomysły na małe zmiany w przestrzeni, które mogą sprawić, że korzystanie z biblioteki będzie łatwiejsze
i przyjemniejsze dla osób z niepełnosprawnościami. Omówiono też plan działania, który może usprawnić funkcjonowanie bibliotek i pozwoli dotrzeć do nowych odbiorców.

Pięciogodzinny wykład poprowadziła trenerka firmy Good Books, Marta Kryś – Absolwentka polonistyki, bibliotekoznawstwa, zarządzania w kulturze; specjalistka ds. bhp (głównie w kulturze i edukacji). Starszy kustosz, kierownik działu instrukcyjno-metodycznego gliwickiej biblioteki. Śląski Bibliotekarz Roku 2015 oraz członkini sieci bibliotekarzy Labib. Inicjatorka akcji International Games Week w Polsce. W ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowała całoroczny, autorski projekt łączący edukację regionalną i promocję czytelnictwa. Współautorka publikacji „Otwieranie świata”, dotyczącej wprowadzania dzieci w świat kultury.

Szkolenie było kolejnym elementem zadania pn. „Nowocześni bibliotekarze: kompetentni – otwarci – kreatywni” realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie w ramach Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Partnerstwo dla książki”, którego operatorem jest Instytut Książki.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.