Data wpisu: 01.07.2021
Zdjęcie do wpisu „Nowocześni bibliotekarze: kompetentni – otwarci – kreatywni” – piąte szkolenie

Bibliotekarze starają się, jak mogą, żeby dostosować ofertę swoich placówek i standard podejmowanych działań do wymagań stawianych przez użytkowników. Przy mocno ograniczonym budżecie nie jest to jednak łatwe. Ale i z takich sytuacji jest wyjście – wolontariusze.

25 czerwca 2021 roku odbyło się szkolenie pn. „Wolontariusz – kulturalny skarb. Jak zarządzać wolontariuszami podczas wydarzeń bibliotecznych. Regulaminy, rekrutacja, motywowanie” zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie dla pracowników bibliotek z terenu powiatu dąbrowskiego.

Podczas pięciogodzinnego wykładu dowiedzieliśmy się jak zarządzać wolontariuszami podczas wydarzeń bibliotecznych; jak konstruować regulaminy, prowadzić rekrutację i motywować wolontariuszy; jak budować i wdrażać wolontariat; jakie przepisy należy znać i jakie prawa przysługują wolontariuszowi; jak szukać i motywować oraz angażować ochotników kulturalnych w życie instytucji; jak zbudować zespół ochotników przy bibliotece. Poznaliśmy szczegółowo zagadnienia formalne i praktyczne związane z zarządzaniem grupą wolontariuszy.

Spotkanie poprowadziła trenerka firmy Good Books Joanna Golczyk – bibliotekarz, kierownik Fonoteki w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu, Dolnośląski Bibliotekarz Roku 2017, koordynator międzynarodowego wolontariatu podczas Kongresu IFLA 2017. Ukończyła Szkołę Trenerską STOP. Specjalizuje się w szkoleniach z prawa autorskiego, budowania strategii działalności instytucji oraz polityki gromadzenia i udostępniania zbiorów audiowizualnych.

Szkolenie było piątym elementem zadania pn. „Nowocześni bibliotekarze: kompetentni – otwarci – kreatywni” realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie w ramach Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Partnerstwo dla książki”, którego operatorem jest Instytut Książki.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.