Data wpisu: 11.06.2021
Zdjęcie do wpisu „Nowocześni bibliotekarze: kompetentni – otwarci – kreatywni” – pierwsze szkolenie

9 czerwca 2021 roku odbyło się pierwsze szkolenie będące jednym z elementów zadania pn. „Nowocześni bibliotekarze: kompetentni – otwarci – kreatywni” realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie w ramach Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Partnerstwo dla książki”, którego operatorem jest Instytut Książki.

Pięciogodzinny wykład na temat „Korzystanie z wizerunku – uwarunkowania prawne” poprowadził  mecenas Rafał Golat – radca prawny w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, autor licznych publikacji książkowych i prasowych z zakresu prawa kultury, prawa cywilnego, prawa autorskiego i prawa podatkowego.

Podczas szkolenia omówione zostały takie zagadnienia jak istota wizerunku – dobro osobiste; wizerunek a prawa autorskie – fotografie; zgoda na wykonanie wizerunku; zgoda na rozpowszechnienie – zasada ustawowa i wyjątki od niej; korzystanie z wizerunków dzieci; ogólne zasady ochrony z kodeksu cywilnego; korzystanie z wizerunku w celach reklamowych (promocyjnych); korzystanie z wizerunków autorów, cele wydawnicze; aspekty formalne – oświadczenia, umowy; korzystanie z wizerunków osób zmarłych; wizerunek a ochrona danych osobowych.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.