Data wpisu: 27.10.2021
Zdjęcie do wpisu „Nowocześni bibliotekarze: kompetentni – otwarci – kreatywni” – podsumowanie projektu

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie zakończyła realizację zadania pn. „Nowocześni bibliotekarze: kompetentni – otwarci – kreatywni”.

Działanie dofinansowane było z Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu  „Partnerstwo dla książki”, którego operatorem jest Instytut Książki. W ramach zadania Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie zorganizowała 10 profesjonalnych szkoleń dla pracowników bibliotek z powiatu dąbrowskiego. Każde szkolenie przeprowadzone było przez wykwalifikowanego trenera z danej dziedziny. Z kolei tematyka zajęć odpowiadała na potrzeby zasygnalizowane przez bibliotekarzy i użytkowników bibliotek, a obejmowała: ochronę wizerunku, dydaktykę prowadzenia zajęć, wykorzystanie newslettera, programowanie, gamifikację i metodologię pracy z różnymi grupami użytkowników.

W ramach realizacji zadania przeprowadzono następujące szkolenia merytoryczne:
Szkolenie 1: Korzystanie z wizerunku – uwarunkowania prawne. Prowadzący: Rafał Golat
Szkolenie 2: Prowadzenie warsztatów i szkoleń – czyli kompetencje trenerskie w pracy bibliotekarza. Prowadzący: Michał Szczypek – Firma Good Books
Szkolenie 3: Newsletter w bibliotece – najważniejsze narzędzie w pracy bibliotekarza. Prowadzący: Konrad Grochowski – Firma Good Books
Szkolenie 4: Wolontariusz – kulturalny skarb. Prowadzący: Joanna Golczyk – Firma Good Books
Szkolenie 5: Programowanie w bibliotece. Prowadzący: Samanta Rakoczy
Szkolenie 6: Mobilny questing literacki. Prowadzący: Alina Łysak – Firma Good Books
Szkolenie 7: Millenialsi w bibliotece. Prowadzący: Alina Łysak – Firma Good Books
Szkolenie 8: Świadkowie historii – jak zbierać i upowszechniać historię mówioną w regionie. Teoria i praktyka. Prowadzący: Marcin Musiał – Firma Good Books
Szkolenie 9: Osoby z niepełnosprawnością w bibliotece. Praca z użytkownikami, organizacja przestrzeni, specjalne potrzeby. Prowadzący: Marta Kryś – Firma Good Books
Szkolenie 10: Popkulturowy szał nawiązań, czyli jak pokazać młodzieży, że czytanie jest cool? Prowadzący: Alina Łysak – Firma Good Books

Uczestnictwo w cyklu szkoleń pozwoliło zrealizować cel zadania, którym było uzyskanie przez bibliotekarzy nowych umiejętności, a przez to podniesienie standardu usług oraz wzbogacenie oferty bibliotek i dostosowanie jej do potrzeb różnych grup użytkowników.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.