Data wpisu: 01.07.2021
Zdjęcie do wpisu „Nowocześni bibliotekarze: kompetentni – otwarci – kreatywni” – szóste szkolenie

Świat jest coraz bardziej zautomatyzowany, a roboty wyręczają człowieka w wielu dziedzinach życia. Ktoś jednak te roboty musi tworzyć, programować i sterować nimi. Uczymy się tego w bibliotece!

29 i 30 czerwca 2021 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie odbyły się stacjonarne szkolenia dla pracowników bibliotek z terenu powiatu pn. „Programowanie w bibliotece”. Zajęcia poprowadziła Samanta Rakoczy – pracownik Mediateki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie; od lat prowadzi zajęcia z kodowania dla dzieci, od lutego 2018 roku bierze udział w programie FRSI dla trenerów z wojewódzkich bibliotek publicznych, dotyczącym nauki programowania. W ramach programu również od 2 lat prowadzi cykl szkoleń dla bibliotekarzy z terenu województwa małopolskiego z podstaw programowania.

Poruszone zostały zagadnienia zarówno programowania offline, bez wykorzystania sprzętu, jak i z jego zastosowaniem. W czasie warsztatów uczestnicy za pomocą różnorodnych i bardzo zaskakujących ćwiczeń nauczyli się, w jaki sposób należy wydawać polecenia komputerowi tak, by były one zrozumiałe. Omówione zostały zagadnienia pętli, funkcji, warunków, algorytmów oraz kodu/szyfru. Zaprezentowano także aplikacje i strony internetowe pomocne w nauce kodowania, które w sposób łatwy i przystępny trafiają do dzieci poprzez wykorzystywanie postaci znanych im z gier i kreskówek. Warsztaty skupiały się także na rozwijaniu kreatywności i zmysłu konstruktorskiego poprzez budowanie prototypu gamepada i wykorzystanie go w praktyce dzięki zestawowi Makey Makey. Za pomocą poznanych narzędzi uczestnicy zajęć stworzyli również gra komputerową nawiązującą do gier retro.  Nabyte umiejętności przetestowane zostały podczas samodzielnego programowania robota Photon.

Szkolenie było kolejnym elementem zadania pn. „Nowocześni bibliotekarze: kompetentni – otwarci – kreatywni” realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie w ramach Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Partnerstwo dla książki”, którego operatorem jest Instytut Książki. Wyposażenie zakupione przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie niezbędne do przeprowadzenia tych zajęć zostało przekazane do bibliotek publicznych na terenie powiatu (po jednym zestawie dla każdej biblioteki głównej).

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.