Data wpisu: 28.10.2021
Zdjęcie do wpisu O „Roztopach” i „Tischnerze” na spotkaniu DKK dla dorosłych

Dwie publikacje, bardzo różne pod wieloma względami, były przedmiotem dyskusji na spotkaniu DKK dla dorosłych, które odbyło się 27 października 2021 roku.

Pierwsza z nich to biografia kapłana, profesora, pisarza, filozofa, myśliciela, człowieka wybitnego i  niezwykle bezpośredniego w kontaktach międzyludzkich. Mowa o książce Wojciecha Bonowicza pt. „Tischner. Biografia”, która ukazuje zarówno życie, jak i twórczość  Ks. Józefa Tischnera. Dzięki  rodzinie, która udostępniła materiały z domowego archiwum, książka przybliża życie prywatne jej bohatera. Dzieciństwo spędził na Podhalu, wykształcenie  prawnicze, a później teologiczne zdobył w Krakowie. Bardzo dużo uwagi poświęcał filozofii i zasłynął wieloma esejami na jej temat. Rozpatrywał zagadnienia świadomości i postrzegania samego siebie. Kwestionował idee tomizmu, zarzucając mu zbyt wąskie spojrzenie na wiarę. Brał aktywny udział w debatach dotyczących Kościoła, wykładał na Papieskiej Akademii Teologicznej.
W trakcie dyskusji Klubowiczki zwróciły uwagę na fakt, że ks. Tischner był człowiekiem bardzo charyzmatycznym, niezwykle prawym, który zauważał swoje wady i otwarcie o nich mówił. Podkreśliły, że w omawianej książce ukazany został jego fenomen, nieprzeciętne zdolności, wyjątkowa wiedza filozoficzna, a przy tym ogromne przywiązanie do rodziny, z którą zawsze utrzymywał bliski kontakt. Odrzucał to, co mogło go ograniczać, w tym zaszczyty i godności, nad które przedkładał filozofię, pracę z dziećmi, prowadzenie rekolekcji, które zawsze były nietuzinkowe. Klubowiczki  bardzo wysoko oceniły publikację W. Bonowicza, która jest wyjątkowa pod wieloma względami, przy tym napisana pięknym językiem, co dodatkowo zachęca do lektury.

Druga, jakże odmienna, omawiana na spotkaniu książka to powieść kryminalna „Roztopy” autorstwa Jędrzeja Pasierskiego.  Oczywiście pełno w  niej różnorodnych zagadek oraz tajemnic kryminalnych i nie tylko. W roli głównej nieustraszona pani komisarz Nina Warwiłow. Kobieta wbrew wszelkim przeciwnościom dąży do rozwikłania zagadki zniknięcia swojej znajomej Joanny, która opuściła Warszawę i zamieszkała w Bukowcach, małej wsi w Beskidzie Niskim. Podążając śladem zaginionej, Nina przyjeżdża w góry aby odnaleźć koleżankę, jednak jak się na miejscu okazuje jej poszukiwania to tylko jeden element śledztwa, jakie jej przyjdzie poprowadzić. Ta publikacja także spotkała się z przychylnym przyjęciem czytelniczek, które zwróciły uwagę na ciekawie skonstruowaną fabułę, mocną intrygę, świetnie zarysowane postacie oraz zaskakujący finał powieści. Uznały, że jest to książka, którą czyta się „na jednym oddechu”, bo wciąga do tego stopnia, że trudno się od niej oderwać.

Na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się w listopadzie, omawiana będzie powieść „Niebko” autorstwa  Brygidy Helbig.

zobacz galerię