Data wpisu: 20.03.2024
Zdjęcie do wpisu „Obiecaj mi” na DKK dla Dorosłych

„Obiecaj mi” Richarda Paula Evansa to opowieść o codziennych ludzkich sprawach – miłości, zdradzie, walce o przetrwanie, nadziei oraz obietnicach, których moc zdolna jest pokonać czas. Jej bohaterka Beth jest szczęśliwą i kochającą żoną oraz matką. Wiedzie spokojne życie u boku męża, któremu ufa bezgranicznie. Idylla nie trwa jednak długo, bo tylko do momentu, kiedy jak to zwykle bywa, przez przypadek znajduje w kieszeni męża list będący niezbitym dowodem jego zdrady. I wtedy wszystko się zmienia. Przestaje wierzyć w szczęśliwy los, a jej życie rozsypuje się jak domek z kart. Musi się zmierzyć ze zdradą i opuszczeniem, ale też z poważnymi problemami finansowymi. A wszystko przez to, że zawiódł ją najbliższy człowiek, łamiąc jej serce i wszystkie składane obietnice. Problemy się piętrzą. Najpierw śmiertelna choroba niewiernego męża, któremu w obliczu śmierci przebacza liczne zdrady, i z którym zostaje do końca. Następnie narastają kłopoty finansowe i pojawiają się problemy zdrowotne córki, a przy tym poczucie beznadziei i brak wiary w to, że jeszcze może być szczęśliwa.  I wtedy, kiedy wydaje się, że nigdy już nie będzie w stanie zaufać żadnemu mężczyźnie pojawia się Matthew – niespodziewanie, bez zaproszenia i niby przypadkiem. Niczym anioł stróż, który wyciąga do niej pomocną dłoń w chwili kiedy traci resztki nadziei. Doskonale zna jej upodobania i potrafi sprawić, że znów zaczyna się uśmiechać. A co najdziwniejsze bezbłędnie odgaduje na jaką chorobę cierpi jej córka. I tu nagle pojawia się pytanie: Kim naprawdę jest Matthew i skąd tyle wie na temat Beth i jej rodziny? Czy po raz kolejny zostanie oszukana, zdradzona i poniżona? Czy rzeczywiście „Najniebezpieczniejszą ze wszystkich słabości okaże się jest ufność.”? Gdzie są granice zaufania?
R. P. Evans po raz kolejny nie zawiódł i dostarczył czytelnikom wielu skrajnych emocji, sporo nadziei oraz wzruszeń. Powieść napisana jest prostym językiem. Żarty przeplatają się z przemyśleniami, które jakkolwiek z pozoru wydają się banalne, to jednak zapadają głęboko w pamięć. Ciekawym zabiegiem jest wprowadzenie motywu przemieszczania się w czasie, który jest elementem baśniowym  i który „nadaje charakteru” tej powieści.
Książka spotkała się z niezwykle życzliwym przyjęciem Klubowiczek, które stwierdziły, że bardzo dobrze się ją czyta, jest niezwykle „wciągająca” , ciekawa, krzepiąca i przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom dobrej literatury kobiecej. Powieść „Obiecaj mi” omawiana była na spotkaniu DKK dla Dorosłych, które odbyło się 19.03.2024 roku.

Kolejną książką nad którą się pochylimy będzie „Bezcenny” Zygmunta Miłoszewskiego.

zobacz galerię