Data wpisu: 16.10.2023
Zdjęcie do wpisu Podwieczorek z Hrabią Fredro

Kim był Aleksander Fredro? W jakich latach żył i tworzył? W jaki sposób zdobył sławę pisarską? Jakie teksty znamy? A które z nich czytaliśmy?

Każdy, kto był obecny na Podwieczorku z Hrabią Fredro, poznał odpowiedzi na przynajmniej część tych pytań. A wszystko dzięki Członkom Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie, którzy 14 października 2023 roku przygotowali prawdziwą ucztę literacką. Współorganizatorami wydarzenia byli Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.

Wszystkie dotychczasowe działania Samych Swoich cieszyły się ogromną popularnością. Nie inaczej było i tym razem! Wśród licznie zgromadzonej publiczności znaleźli się między innymi Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec i Przewodniczący Rady Gminy Olesno Andrzej Szczebak.

Jak to się stało, że grupa seniorów poprowadziła korepetycje ze znajomości literatury polskiej?

Członkowie Klubu Seniora „Sami Swoi”, jako wieloletni przyjaciele biblioteki, są również miłośnikami słowa pisanego. Postanowili po raz kolejny udowodnić, że czytanie może być wspaniałą rozrywką, zwłaszcza, gdy czyta się wspólnie.

A dlaczego akurat Fredro?

Trochę dlatego, że Aleksander Fredro jest literackim patronem 2023 roku. Ale trochę też przez sentymentalizm. Dokładnie 10 lat temu Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie po raz pierwszy przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której w całym kraju czytane były dzieła właśnie hrabiego Fredry. Chcąc uczcić tę okrągłą rocznicę – zmienieni o dekadę – postanowiliśmy przypomnieć sylwetkę tego sławnego komediopisarza. Podjęliśmy również próbę ustalenia, czy Fredro był „romantycznym oświetleniowcem”, czy raczej „oświeconym romantykiem”.

Podczas podwieczorku i literackich ploteczek Sami Swoi przedstawili życiorys pisarza w nietypowy sposób, czyli z typowym dla siebie poczuciem humoru. Autorką tekstu inscenizacji pt. „Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby” jest Monika Dojka, zaprzyjaźniona z biblioteką nauczycielka języka polskiego. W kawiarnianych pogaduszkach wzięły udział: Halina Dojka, Dorota Huczek, Anna Jurczyk, Teresa Motyka, Helena Szmyrko i Zofia Węgiel.
Drugim utworem odczytanym podczas spotkania była komedia pt. „Próba przedstawienia amatorskiego”. Sztukę czytali: Władysława Cabaj, Kazimierz Jurczyk, Danuta Kądzielawa, Piotr Krok, Jadwiga Lech, Wiktor Morawiec, Helena Moryl, Zygmunt Oleś, Ryszard Pikul, Tadeusz Zachara.
Całość występu dopełniona została przez Stanisława Piękosza, który zadbał o nastrojową oprawę muzyczną. Nie zabrakło też oczywiście odpowiedniej scenografii i wyszukanych kostiumów.

Czy publiczność dowiedziała się, kim był Aleksander Fredro? Raczej tak. Czy widzowie zapamiętają szczegóły z jego życiorysu? Te pikantne – zdecydowanie! Czy sięgną po twórczość Fredry i innych polskich pisarzy? Być może. Pewne jest jedno – Sami Swoi wrócili w wielkim stylu! Rozbawili nas swoim scenicznym przekomarzaniem, a nawet… porwali do wspólnego śpiewu. A na zakończenie jeszcze zaprosili na prawdziwie hrabiowski podwieczorek.

 

Po części artystycznej aktorzy podziękowali Monice Dojce za opracowanie tekstu inscenizacji, a także pracownikom biblioteki za pomoc organizacyjną. Z kolei Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Olesno Andrzejem Szczebakiem złożyli Samym Swoim gratulacje i wręczyli pamiątkowe publikacje.

zobacz galerię