Data wpisu: 23.01.2024
Zdjęcie do wpisu Poznajcie „Nowych sąsiadów” z serii „Ula i Urwisy” Katarzyny Majgier

Podczas spotkania DKK dla Dzieci, które odbyło się 22.01.2024 r. poznaliśmy niezwykłą dziewczynkę, pięcioletnią Ulę, bohaterkę cyklu książek „Ula i urwisy” autorstwa Katarzyny Majgier. Pierwszym tomem tej przezabawnej serii jest opowiadanie „Nowi sąsiedzi” omawiane podczas dyskusji.

Jak się przekonaliśmy z Ulą nie sposób się nudzić, ma wiele różnych pomysłów, czasem bardzo dziwnych,
a jej niezwykłe przygody wciągają nieco, a nawet sporo starszych czytelników. Jest bardzo wiele rzeczy, które lubi np. zwierzęta, książki, czekoladę, ale przede wszystkim lubi się bawić. Wymyśla fantastyczne, w jej przekonaniu zabawy, do których chętnie włączają się nawet urwisy z sąsiedztwa, kiedy już się do nich przekona i obdarzy ich przyjaźnią. Jest bowiem nieco nieufna i boi się, że niesforni chłopcy zniszczą jej zabawki. Chowa je więc, a tym samym pozbawia się możliwości zabawy.  A co oprócz tego, o książce oraz o jej bohaterce Uli i jej przygodach sądzą Klubowicze? Otóż przede wszystkim, na samym początku wszyscy zgodnie przyznali, że z opowieści wynika bardzo ważny morał, że nie wolno nikogo oceniać po pozorach, bo te często mylą. Nie należy się kierować opinią innych i aby kogoś oceniać trzeba go najpierw dobrze poznać. Uczy też, że nie warto być samolubem, trzeba dzielić się z innymi, bo to zawsze przynosi pozytywne skutki. Ula jest jedynaczką, więc czasami jest trochę rozpieszczona, a kiedy mają po sąsiedzku zamieszkać inne dzieci, staje się też odrobinę zazdrosna, że nie będzie jak dotychczas, jedynym dzieckiem na podwórku. Jednak jest przy tym bardzo pogodna i lubi towarzystwo, więc szybko zaprzyjaźnia się z sąsiadami i spędza z nimi dużo czasu. Ponadto Ula jest bardo pomysłowa, ma bujną wyobraźnię, a jej różne „wpadki” oraz powiedzenia np. często powtarzane „no i lipa”, wywołują u czytelników rozbawienie. Inne refleksje
i emocje, jakie wywołała lektura u Klubowiczów to: zrozumienie i akceptacja dziewczynki, powrót do wczesnego dzieciństwa, uczucie radości i empatia. Bo jest to naprawdę ciepła opowieść o przyjaźni oraz beztroskim dzieciństwie. Czytając książkę możemy też spojrzeć na świat oczami tej małej dziewczynki. Opowiadanie ma również walory poznawcze, ponieważ dowiadujemy się kilku ciekawostek z historii starożytnych Rzymian i Wandalów. Klubowicze uznali, że książka jest świetnie napisana, lekko się ją czyta i można ją polecić innym, albo … przeczytać młodszemu rodzeństwu.

Autorką tej wyjątkowej serii „Ula i Urwisy” jest Katarzyna Majgier, która gdy „była w wieku Uli, poszła do zerówki. W pierwszej klasie zaczęła pisać pierwszą książkę, a w czwartej – wspólnie z koleżanką – założyła dwuosobowe wydawnictwo. To była świetna zabawa, ale później trzeba było zająć się nauką i pracą… Jednak nadal lubiła książki i już jako dorosła osoba znowu zaczęła je pisać.” (Cyt. za wydawcą) Jest autorką wielu utworów dla dzieci, w tym znanej Klubowiczom książki „Duch z Niewiadomic”, która już wcześniej była omawiana jako lektura klubowa.

Na następnym spotkaniu omawiana będzie publikacja Bazyli i licho” Marty Kisiel.

zobacz galerię