Data wpisu: 19.04.2024
Zdjęcie do wpisu Rozmowy o „Marzycielu” oraz literaturze tureckiej podczas spotkania DKK dla Młodzieży

Podczas ostatniego spotkania DKK dla Młodzieży, które odbyło się 17.04.2024 r. dyskutowaliśmy o książce „Marzyciel” Laini Taylor.

A oto krótkie streszczenie powieści: „Lazlo Strange od zawsze marzył, aby poznać tajemnice zaginionego miasta Szloch. Jako sierota, a potem skromny bibliotekarz, nawet nie przypuszczał, że ma szansę na odbycie kosztownej wyprawy przez pustynię Elmuthaleth do miejsca, gdzie mieszkają mityczni wojownicy. Dopóki oni sami nie przekroczyli bramy Wielkiej Biblioteki i nie zaproponowali wyprawy… komuś innemu. (…)” (Cyt. z okładki)

Jakkolwiek lektura ma bardzo dobre recenzje i oceny, nie zachwyciła Klubowiczów, którzy podkreślili, że chociaż początek jest zachęcający, to akcja rozwija się bardzo powoli. Odnosi się wrażenie, że niektóre wątki są niepotrzebnie, odrobinę sztucznie przedłużane. Jest napisana trochę nienaturalnym językiem, przez co trudno się ją czyta. I mimo że książka nosi tytuł „Marzyciel” to niewiele jest w niej o marzeniach, no może za wyjątkiem głównego bohatera, który postanawia o siebie „zawalczyć”. A czy rzeczywiście „to marzenie wybiera marzyciela, a nie odwrotnie”? Na to pytanie musi sobie już każdy sam odpowiedzieć po przeczytaniu tej opowieści.

Po omówieniu lektury „klubowej” uczestnicy spotkania podzielili się opiniami na temat ostatnio przeczytanych książek. Wśród polecanych pozycji znalazły się m.in. „Rok 1984” G. Orwella, „Jądro ciemności” J. Conrada, „Problem trzech ciał” C. Liu, „Diuna” F. Herberta oraz „Stramerowie” M. Łozińskiego.

Na spotkaniu mieliśmy zaszczyt i ogromną przyjemność gościć dr hab. Marzannę Pomorską, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownika Katedry Turkologii. Pani Profesor jest współautorką wyjątkowej publikacji pt. „Za co Polacy kochają Turcję”, którą napisała z Maciejem Kwaśniewskim, a która wydana została w ramach obchodów dwóch setnych rocznic: powstania Republiki Turcji oraz Traktatu Przyjaźni podpisanego w 1923 roku między Polską i Turcją. Podczas spotkania nie zabrakło więc rozmów na tematy, które przybliża nam ta niezwykła książka, takich jak relacje polsko-tureckie w przeszłości i obecnie oraz historia i teraźniejszość tego egzotycznego kraju. Oczywiście głównym wątkiem naszej dyskusji była literatura turecka, zwłaszcza twórczość Orhana Pamuka.
Serdecznie dziękuję za to bardzo miłe, a zarazem niezwykle inspirujące i ciekawe spotkanie.

Na następnym spotkaniu Klubu pochylimy się nad książką pt. „Tysiąc idealnych nut”, której autorem jest C. G. Drews.

 

zobacz galerię