Data wpisu: 19.12.2023
Zdjęcie do wpisu Rozstrzygnięcie konkursu „Najaktywniejszy Czytelnik Powiatu Dąbrowskiego 2023” – kategoria młodzieży i dorosłych

Wraz z końcem roku nadchodzi czas podsumowań. 15 grudnia 2023 roku w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie odbyło się uroczyste spotkanie, będące podsumowaniem całorocznego Konkursu „Najaktywniejszy Czytelnik Powiatu Dąbrowskiego 2023”.

Do konkursu włączyły się wszystkie biblioteki publiczne z terenu powiatu, w związku z czym jego bezpośrednimi odbiorcami i uczestnikami było niemal 6500 osób. Do etapu powiatowego zgłoszono 80 laureatów wyłonionych w eliminacjach gminnych przeprowadzonych przez poszczególne biblioteki. Konkurs rozstrzygany był w czterech kategoriach wiekowych. Na spotkaniu 15 grudnia ogłoszono wyniki dla III i IV kategorii.

Wśród czytelników w wieku od 16 do 25 lat

I miejsce oraz tytuł „Najaktywniejszy Czytelnik Powiatu Dąbrowskiego 2023” zdobyła Klaudia Jeż reprezentująca GBP w Radgoszczy, która wypożyczyła 63 książki.
II miejsce zajęła Kamila Górska zgłoszona przez GBP w Oleśnie – 57 wypożyczeń.
III miejsce zajęła Kinga Bator z MBP w Dąbrowie Tarnowskiej – 47 książek.
Wyróżnienie przyznano Przemysławowi Błocho z GBP w Radgoszczy za wypożyczenie 47 książek.

W gronie czytelników powyżej 25 lat

I miejsce oraz tytuł „Najaktywniejszy Czytelnik Powiatu Dąbrowskiego 2023” zdobyła Katarzyna Szwarcenberg, która ma na koncie 444 wypożyczenia, a została zgłoszona przez MBP w Dąbrowie Tarnowskiej.
II miejsce zajęła Helena Gąsiorek z GBP w Bolesławiu – 371 wypożyczeń.
III miejsce zajęła Wanda Olearczyk, która w MBP w Dąbrowie Tarnowskiej oraz GBP w Mędrzechowie wypożyczyła łącznie – 273 książki.
Wyróżnienia otrzymały: Krystyna Bednarz – 262 wypożyczenia (GBP Olesno), Teresa Pater – 257 wypożyczeń (Biblioteka Publiczna w Szczucinie) i Władysława Dymon – 235 wypożyczeń (GBP Gręboszów).

Uczestnicy Konkursu otrzymali nagrody książkowe i rzeczowe oraz dyplomy, a zdobywczyniom tytułu „Najaktywniejszy Czytelnik Powiatu Dąbrowskiego 2023” wręczone zostały także piękne statuetki zaprojektowane, wykonane i ufundowane przez Firmę GRAWPROJEKT, Państwo Agnieszkę Wronę-Łapę i Piotra Łapę.

Nagrody i wyróżnienia wręczyli: Lesław Wieczorek – Starosta Powiatu Dąbrowskiego Tarnowskiej, Witold Morawiec – Wójt Gminy Olesno i Małgorzata Morawiec – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, a także Anna Jastrzębiec-Witowska – Dyrektor MBP w Dąbrowie Tarnowskiej i Alicja Błocho – Dyrektor GBP w Radgoszczy.

Wyjątkowe święto książki i miłośników czytania było równocześnie okazją do podziękowania czytelnikom za niesłabnące zainteresowanie ofertą bibliotek, a także władzom samorządowym i przyjaciołom GBP w Oleśnie za życzliwość i wszelką pomoc.

Dyrektor biblioteki w Oleśnie podkreśliła, że organizacja zarówno konkursu, jak i uroczystego spotkania podsumowującego nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie instytucji i osób prywatnych. Wraz ze Starostą Powiatu Dąbrowskiego i Wójtem Gminy Olesno złożyła podziękowania wszystkim darczyńcom. Sponsorami i fundatorami nagród byli:

– Zarząd Powiatu Dąbrowskiego
– Radny Powiatu Dąbrowskiego Sebastian Kądzielawa – Firma Krist
– Radny Powiatu Dąbrowskiego Marian Szajor – Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów
– Bank Spółdzielczy w Dąbrowie Tarnowskiej
– Firma Pro-Eco-Investment Sp. z o.o. właściciel Dworu Konopków w Oleśnie
– Robert Banek – Firma BIR
– Genowefa Chmura – Pizzeria Verona
– Anna i Ryszard Doroszowie
– Krystian Gniewosz – Sklep internetowy Łazienkarium.pl
– Bogusław Knaga – Firma Aldik
– Tomasz Skrzelowski – Restauracja Per Tutti
– Edward Światłowski – Usługi Geodezyjne
– Agnieszka Wrona-Łapa – Firma Grawprojekt
– Mariola Zdanowska – Centrum Medyczne Unident

Uroczystym uzupełnieniem, a równocześnie ukłonem w stronę czytelników, sponsorów i wszystkich obecnych na spotkaniu przyjaciół bibliotek z terenu powiatu dąbrowskiego był koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu śpiewaków operowych.

Organizatorami wydarzenia byli Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie i Stowarzyszenie „Wokół Kultury” reprezentowane przez Małgorzatę Morawiec. Na zaproszenie odpowiedziało grono znamienitych gości, a wśród nich m.in.:

– Marta Chrabąszcz – Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego,
– Porucznik Karolina Chmura, która reprezentowała Komendanta SG Placówki w Tarnowie,
– mł. bryg. Marek Bator – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej,
– Jarosław Bartoń – Radny Powiatu Dąbrowskiego i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Oleśnie,
– Marian Szajor – Radny Powiatu Dąbrowskiego, właściciel Okręgowych Stacji Kontroli Pojazdów w Ćwikowie, Radgoszczy i Woli Radłowskiej,
– Radni Gminy Olesno,
– Janusz Plata – Sekretarz Gminy Olesno.

Nie zabrakło również dyrektorów i pracowników bibliotek z terenu powiatu dąbrowskiego, które były partnerami konkursu „Najaktywniejszy Czytelnik Powiatu Dąbrowskiego 2023”:

– Alicja Błocho – Dyrektor GBP w Radgoszczy
– Barbara Guzik – Dyrektor GBP w Bolesławiu
– Anna Jastrzębiec-Witowska – Dyrektor MBP im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej ze współpracownikami,
– Edyta Jurczyk – Dyrektor GBP w Mędrzechowie,
– Wiesław Lizak – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa im. Jakuba Bojki w Gręboszowie,
– Dorota Margosiak – Wicedyrektor Samorządowego Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie ze współpracownikami.