Data wpisu: 08.12.2020
Zdjęcie do wpisu „Siedem książek, które musisz zobaczyć!”  wystawa prac Andrzeja Baziaka

Wernisaż on-line wystawy prac Andrzeja Baziaka pt. „Siedem książek, które musisz zobaczyć”, połączony z prelekcją Natalii Kopytko z Łysej Góry,  odbył się 4 grudnia 2020 r.  w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie.

Eksponaty prezentowane w ramach wystawy znalazły swoje miejsce na bibliotecznych regałach. Niezwykłe prace młodego artysty są dla bibliotekarzy szczególnie cenne ze względu na fakt, że inspiracją były dla niego książki. Każda z nich jest wykonana z innego  materiału, dlatego też umiejscowione są w różnych działach odpowiadających ich „tematyce”.  Koncepcja powstania „Siedmiu książek” nawiązuje również do ceramiki, a zwłaszcza do nietypowego już dzisiaj i stanowiącego swoiste dziedzictwo kulturowe, przystanku autobusowego w Oleśnie. Obiekt ten ozdobiony jest ceramiką z Łysej Góry. To właśnie łysogórska ceramika była wątkiem łączącym prace Andrzeja Baziaka i wykładem Natalii Kopytko. Prelegentka, autorka albumu „Łysa Góra, ludzie i ceramika”  w sposób niezwykle barwny i ciekawy przedstawiła historię nieistniejącej już Spółdzielni Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego „Kamionka”, szeroko znanej z oryginalnej ceramiki.

Andrzej Baziak – ur. 1994. Zajmuje się sztuką wizualną. Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie aktualnie pracuje jako wykładowca. Mieszka w Oleśnie. Przez wiele lat był aktywnym czytelnikiem naszej biblioteki.

Wystawa zorganizowana została przez Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie w ramach 17. Festiwalu Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza. Kuratorką wystawy jest Dyrektorka BWA Ewa Łączyńska-Widz.

Eksponaty będą zdobić wnętrze biblioteki do 31.01.2021 r.

Gorąco wierzymy, że wkrótce uda nam się powtórzyć to wydarzenie – tym razem offline, stacjonarnie, na żywo, namacalnie i z udziałem publiczności.

Fot.: Przemysław Sroka. Zdjęcia dzięki życzliwości Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie.