Data wpisu: 05.06.2023
Zdjęcie do wpisu Spotkanie autorskie z Małgorzatą Janczak

Małgorzata Janczak pochodzi z Olesna, gdzie „stawiała pierwsze kroki” i dorastała. Ukończyła Szkołę Podstawową w Oleśnie, a później Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej.  Jest absolwentką filologii polskiej o specjalnościach nauczycielskiej i medialno-dziennikarskiej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie (obecna Akademia Tarnowska). Pracuje jako nauczycielka języka angielskiego. Jest też trenerem Umiejętności Społecznych, certyfikowanym doradcą ds. zdrowienia, prowadzi warsztaty o zdrowiu psychicznym w szkołach i nie tylko.

W maju 2022 roku ukazała się jej książka pt. „O depresji. Rozmowy bez wstydu” wydana nakładem warszawskiego wydawnictwa Difin. Jest to zbiór 30 rozmów z osobami, które doświadczyły tego, jak okropną chorobą jest depresja. O swoich przeżyciach opowiadają w sposób niezwykle szczery, bez upiększania i bardzo obiektywnie. Niektóre osoby podkreślają w cytowanych wypowiedziach, że dzięki depresji zweryfikowały system wartości i zmieniły swoje życie.

Książka promowana była na spotkaniu autorskim z Małgorzatą Janczak, które odbyło się
2 czerwca 2023 r. w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie. Jego organizatorami i gospodarzami byli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie, a patronat medialny sprawował Koncertowy Tarnów i Okolice.

Wśród zaproszonych gości znalazła się najbliższa rodzina, przyjaciele i znajomi autorki w tym: mama Wiesława Janczak, siostra Urszula Kmieć, brat Grzegorz Janczak z żoną Anną oraz narzeczony Dariusz Jamka. W spotkaniu uczestniczyli także dyrektorzy, kierownicy, prezesi zaprzyjaźnionych instytucji oraz organizacji z terenu gminy i powiatu; przedstawiciele mediów; młodzież; czytelnicy i przyjaciele oleśnieńskiej biblioteki.

Podczas wywiadu jaki z Małgorzatą Janczak przeprowadziła Edyta Bułat – Grudnicka padło bardzo wiele pytań związanych z książką, ale nie tylko.

Oczywiście na wstępie autorka opowiedziała skąd wziął się pomysł napisania tej książki, jak docierała do bohaterów wywiadów i jak przebiegała praca. Następnie skupiła się na depresji, jej przyczynach, objawach oraz zachowaniach jakie jej towarzyszą. Zwróciła także uwagę na rolę jaką w terapii odgrywają najbliżsi oraz jak powinni się zachowywać w stosunku do osoby chorej, jak pomagać, co mówić, a czego unikać. W trakcie rozmowy nie zabrakło też wątków bardzo osobistych, którymi bohaterka spotkania podzieliła się z ogromną szczerością oraz refleksji na temat prowadzonych przez nią w szkołach warsztatów i reakcji z jakimi się spotyka w trakcie tych zajęć. Zwrócono też uwagę, że depresja stała się ostatnio popularnym, tematem także wśród celebrytów, co sprawia, że więcej się na jej temat mówi w mediach. Okazuje się także, że depresja czasem może też mieć pozytywne strony i pomaga
w przewartościowaniu życia oraz zmianie jego tempa.

Pomiędzy kolejnymi pytaniami na scenie wystąpili także cudowni artyści Anna Zarzycka i Marcin Pasek, którzy uświetnili wydarzenie wspaniałą, odpowiednio dobraną oprawą muzyczną. Z kolei członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży, wcielili się w role bohaterów promowanej książki i w przerwach w rozmowie, zaprezentowali jej fragmenty, a byli to: Kinga Marusak, Paulina Łucek, Radosław Skrzyniarz i Artur Ryczek.

Po serii pytań zadanych przez prowadzącą spotkanie przyszedł czas na refleksje oraz pytania ze strony publiczności. Na zakończenie oficjalnej części spotkania organizatorzy złożyli na ręce Małgorzaty Janczak wyrazy wdzięczności, dziękując za otwarte serce, niezwykłe zaangażowanie i wiedzę, którymi podzieliła się podczas spotkania. Pogratulowali także wydania książki pt. „O depresji. Rozmowy bez wstydu”, która jest ważnym przewodnikiem dla wszystkich szukających wsparcia i zrozumienia oraz złożyli najlepsze życzenia. Specjalne podziękowania wystosowano także do Anny Zarzyckiej i Marcina Paska, którzy już po raz kolejny włączyli się w organizowane przez bibliotekę wydarzenie i dostarczyli jego uczestnikom wielu wzruszeń. Podziękowano także młodzieży za zaprezentowanie fragmentów książki „O depresji. Rozmowy bez wstydu”.

Po spotkaniu była także możliwość nabycia promowanej publikacji oraz indywidualnych rozmów z autorką.  Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku, który był zasługą Wiesławy Janczak oraz organizatorów wydarzenia.

Spotkanie przebiegało w niezwykle ciepłej, sympatycznej, pełnej empatii i zrozumienia atmosferze. Serdecznie dziękujemy Małgorzacie Janczak za przyjęcie zaproszenia oraz za mądrość i otwarcie na drugiego człowieka: „Dziękujemy, że jesteś!” Słowa podziękowań kierujemy do wszystkich, którzy swoją obecnością i zaangażowaniem sprawili, że spotkanie było niezapomniane i pełne wewnętrznych przeżyć. „Dziękujemy, że jesteście!”

 

zobacz galerię