Data wpisu: 29.03.2022
Zdjęcie do wpisu Szkolenie bibliotekarzy z Powiatu Dąbrowskiego

28 marca 2022 roku w siedzibie Gminnej biblioteki Publicznej w Oleśnie odbyło się powiatowe szkolenie warsztatowe dla dyrektorów, kierowników i pracowników bibliotek  publicznych i szkolnych z terenu Powiatu Dąbrowskiego.
Jego pierwszą część  pt. „W książkach mieszka wrażeń sto” – jak zachwycać współczesne dzieci książkami poprowadziła Małgorzata Swędrowska – przyjaciółka książek i dzieci, trenerka i popularyzatorka  literatury dziecięcej na licznych warsztatach dla nauczycieli, bibliotekarzy i rodziców. Twórca koncepcji czytania wrażeniowego, czyli „smakowania” literatury wszelkimi zmysłami w grupie dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Autorka książek dla dzieci, czynny nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej oraz wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Druga część warsztatów, skupiona była wokół tematu  „Różne oblicza kryminału” – przegląd gatunku, a prowadził ją Piotr Liana – polski pisarz powieści kryminalnych. Zawodowo magister farmacji, absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa dowodowego na Wydziale Prawa i Administracji UJ. Uczestnik konferencji naukowych, brał udział w badaniach nad mutagennością. Uczestniczył w kursach Druga strona kryminalnej fikcji realizowanych pod auspicjami Maszyny do Pisania. Autor powieści: „Persona non grata” (2015), „Echo serca” (2018), „Test tolerancji” (2021). Pochodzi z Gorlic, obecnie mieszka w Tarnowie.

Na zakończenie spotkania dokonano analizy stanu czytelnictwa za 2021 rok oraz omówiono najbliższe plany oraz aktualne problemy bibliotek publicznych działających na ternie Powiatu Dąbrowskiego.