Data wpisu: 22.04.2023
Zdjęcie do wpisu Szkolenie dla bibliotekarzy z powiatu dąbrowskiego 2023

Jak wejść na scenę i z niej zejść? Jak stać podczas wystąpień publicznych? Co zrobić z rękami i nogami? Gdzie patrzeć? Jak mówić? Co mówić? Czy i jak walczyć z tremą?

Bibliotekarze z powiatu dąbrowskiego uczestniczyli w szkoleniu, podczas którego szukali odpowiedzi na te, i tym podobne, pytania. Krótki, ale niezwykle skondensowany kurs pt. „Emisja głosu i techniki stosowane podczas wystąpień publicznych w mediach i przed audytorium słuchaczy” poprowadził Jerzy Pal – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, teatrolog, menedżer kultury. Szkolenie odbyło się 21.04.2023 r., uczestniczyli w nim pracownicy zarówno bibliotek publicznych, jak i szkolnych, a zorganizowane zostało przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie w ramach realizacji zadań biblioteki powiatowej.

Szkolenie obejmowało ćwiczenia ruchowe (rozgrzanie ciała), uruchomienie wyobraźni oraz ćwiczenia dykcji i emisji głosu, a także ćwiczenia warsztatowe w dziedzinie ruchu i autoprezentacji. Prowadzący przeprowadził z uczestnikami swój autorski system ćwiczeń aparatu wymowy i świadomości ciała („pełny gest”, poprawność sylwetki, panowanie nad spojrzeniem, sposoby wejścia i zejścia, zasady prezentacji publicznej). Zagadnienia teoretyczne przeplatane były zadaniami praktycznymi, a całość uzupełniały anegdoty zza kulis polskich teatrów i planów filmowych.