Data wpisu: 27.02.2024
Zdjęcie do wpisu Szkolenie nt. standardów ochrony małoletnich

Pracownicy bibliotek podnoszą swoje kompetencje i przykładają szczególną wagę do tego, żeby biblioteki były placówkami bezpiecznymi i przyjaznymi.

Biblioteki, podobnie jak szkoły, przedszkola czy świetlice, są miejscem działającym na rzecz dzieci. W związku z tym zobowiązane są wdrożyć wytyczne, o których mówi Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (tzw. Ustawa o ochronie małoletnich). Przepisy wprowadzają nowe instrumenty ochrony praw dzieci: m.in. nakładają na podmioty pracujące z dziećmi, obowiązek posiadania standardów ochrony małoletnich.

27 lutego 2024 roku pracownicy bibliotek i instytucji kultury z terenu Powiatu Dąbrowskiego wzięli udział w szkoleniu online nt. standardów ochrony małoletnich zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie. Wykład poprowadziła Adriana Głuchowska – ekspert z wieloletnim doświadczeniem, audytor PN-ISO/EIC 27001 – Systemy Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji; niezależny konsultant z dziedziny finansów publicznych, prawa pracy i ochrony danych osobowych; współpracuje z grupą BDO oraz wydawnictwem  INFOR.

Prelegentka wprowadziła uczestników szkolenia w niuanse działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom. Przedstawione i szczegółowo omówione zostały wzory niezbędnych dokumentów, zasady ochrony małoletnich przed krzywdzeniem, a także procedury postępowania w przypadku podejrzenia krzywdzenia dzieci.