Poszukiwania zrabowanych przez nazistów w czasie II wojny światowej dzieł sztuki oraz tajemnica jaka wiąże się z ukrytymi przez generalnego gubernatora Hansa Franka łupami wraz z bezcennym sekretem, stanowią kanwę powieści „Bezcenny” Zygmunta Miłoszewskiego, omawianej na spotkaniu DKK dla Dorosłych, które obyło się 24.04.2024 roku.
Akcja tej powieści przenosi czytelnika w świat sztuki, ale też polityki światowej, pełnej intryg i spisków. Jej bohaterowie aby przetrwać ciągle walczą z nieznanym wrogiem. Muszą być bardzo skupieni i nikomu nie mogą zaufać. Głównym motywem ich działań jest odnalezienie „Portretu Młodzieńca” Rafaela Santi, który jest najcenniejszym zaginionym na świecie dziełem sztuki i symbolem grabieży dokonanych w czasie wojny, i na który w Muzeum Czartoryskich w Krakowie od ponad sześćdziesięciu lat na czeka pusta rama. Oczywiście do tego zadania zostaje wybrany specjalny zespół, którym kieruje doktor Zofia Lorentz, historyczka sztuki i urzędniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W tej niezwyklej przygodzie towarzyszą jej młody marszand, świeżo emerytowany oficer służb specjalnych i legendarna szwedzka złodziejka, specjalnie w tym celu wyciągnięta z więzienia. Legalny sposób nie wchodzi w grę, na nikim nie mogą polegać, a po rozwikłaniu jednej tajemnicy pojawiają się następne. Wpadają w zasadzkę, z której ledwo uchodzą z życiem i wtedy są już pewni, że sprawa ma „drugie dno”, a odnalezienie zaginionych dzieł sztuki to nie jedyne wyzwanie z jakim muszą się zmierzyć. Wiedzą, że możni tego świata zrobią wszystko, aby tajemnica jaka wiąże się z „Portretem Młodzieńca” nigdy nie ujrzała światła dziennego.
Poza tym „Bezcenny” to thriller o „genialnych artystach, o szalonych kolekcjonerach, o chciwych marszandach, o wielkiej grabieży z czasów okupacji, a także o szwindlu, jakim jest dzisiejszy rynek sztuki.” Podczas dyskusji Klubowicze zwrócili uwagę, że na początku powieści autor wprowadza zbyt wiele wątków i bohaterów, którzy pojawiają się w krótkich scenach i nie sposób ich wszystkich zapamiętać, a później odnieść do wydarzeń rozgrywających się w dalszej części książki. Jednak powieść jest ciekawa, a wartka akcja sprawia, że czyta się ją szybko i z zainteresowaniem.
Na następnym spotkaniu klubu omawiana będzie książka pt. „Wyspa Węży” Małgorzaty Szejnert.