Data wpisu: 23.01.2024
Zdjęcie do wpisu „Ukrainka” Barbary Kosmowskiej na styczniowym spotkaniu DKK dla Dorosłych

Na ostatnim spotkaniu DKK dla Dorosłych, które odbyło się 19 stycznia 2024 r.  omawialiśmy książkę „Ukrainka” Barbary Kosmowskiej.

Akcja tej powieści toczy się we współczesnej Warszawie. „Do miasta przybywają tym samym pociągiem dwie kobiety, Iwanka Matwijenko i Zofia Wolska. Iwanka jest młodą wiolonczelistką z Ukrainy, w Polsce chce zarobić na dom, który dzielić ma z Mykołą, także muzykiem. Jej narzeczony przetarł już polskie szlaki – od jakiegoś czasu mieszka w Warszawie, pracuje w pizzerii, a wieczorami gra w knajpie. Iwance także marzy się praca zgodna z jej wykształceniem, ale oczywiście, będąc Ukrainką, może co najwyżej zarabiać jako sprzątaczka lub gosposia. Zofia to leciwa właścicielka podupadłego gospodarstwa rolnego. Opuszcza je, by odwiedzić najmłodszego syna, Bronka. To jedyny z trójki jej potomków, który poradził sobie w życiu. Teraz, już jako Bruno, ma piękną żonę i świetnie prosperującą firmę komputerową. Wkrótce losy obu kobiet skrzyżują się ponownie. ”(Cyt. opis wydawcy)

„Ukrainka” to książka o marzeniach i miłości, ale również o trudnej i twardej rzeczywistości i wielkim rozczarowaniu. Ukazuje życie na emigracji zarobkowej w Polsce. Klubowicze podczas dyskusji wyrazili opinię, że książka jest przejmująca, przygnębiająca, smutna i nie niesie żadnej nadziei. Podkreślili, że jakkolwiek prawie wszyscy bohaterowie mieli trudne dzieciństwo, nie jest to jednak wytłumaczeniem dla ich niepowodzeń życiowych, czy strasznych zachowań, jak np. zabicie niewinnej dziewczyny. Dużo miejsca w dyskusji zajęła także kwestia emigracji zarobkowej do Polski, zwłaszcza mieszkańców Ukrainy. W tym konkretnym przypadku dwoje młodych ludzi, czyli Iwanka i Mykoła przybywają do Polski z nadzieją na poprawę swojego losu. Jednak nic nie jest takie jak sobie wymarzyli i nawet ich miłość wygasa. Iwanka przyjeżdża do narzeczonego pełna ciepłych uczuć i entuzjazmu, ale okazuje się, że jak on wszedł w inny świat, zmienił się i nie pragnie już wspólnej przyszłości z Iwanką. We wszystkich rodzinach prezentowanych w książce panują chore relacje, a ich życie często opiera się na fałszu i obłudzie.  Niestety książka nie zachwyciła Klubowiczów, chociaż uznali ją za pouczającą i zajmującą. Nie znalazł uznania także sposób jej napisania, zwłaszcza przechodzenie z tematu na temat, co sprawia, że można zgubić wątek, początek jest „ciężki”, a akcja wolno się rozkręca. Z drugiej strony prezentuje różnych bohaterów, wręcz całą kolekcję różnorodnych charakterów ludzkich. Powieść sprowokowała także rozmowę o emigracji polskiej za granicą, o której nie pisze się zbyt wiele, a przecież także Polacy często byli i są wykorzystywani, poniżani, pozbawiani zapłaty za swoją pracę, żyją w marnych warunkach, traktowani są z pogardą i brakiem szacunku. Reasumując książka wywołała u Klubowiczów wiele emocji, dlatego dyskusja była wyjątkowo owocna oraz ciekawa i poruszała się wokół niezwykle ważnych, aktualnych problemów związanych z emigracją zarobkową.

Na następnym spotkaniu omawiana będzie książka „Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka” Elżbiety Jodko-Kuli.

zobacz galerię