Data wpisu: 19.02.2024
Zdjęcie do wpisu Wernisaż wystawy Anny Szczepańskiej

Wielobarwne, nieco bajkowe, tajemnicze i hipnotyzujące prace Anny Szczepańskiej zostały zaprezentowane licznie zgromadzonej publiczności podczas uroczystego wernisażu w siedzibie biblioteki 17 lutego 2024 roku.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Starostę Powiatu Dąbrowskiego – Lesława Wieczorka, Wójta Gminy Olesno – Witolda Morawca, Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie reprezentowaną przez Dyrektor Małgorzatę Morawiec oraz Gminny Ośrodek Kultury w Oleśnie z siedzibą w Zalipiu reprezentowany przez Dyrektor Ewelinę Sokołowską. Wernisaż i wystawa stanowią część cyklu działań prezentujących dorobek twórców związanych z terenem Powiatu Dąbrowskiego.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli między innymi:
– mjr Magdalena Konarska, która reprezentowała Komendanta Placówki Straży Granicznej w Tarnowie,
– Radni Rady Gminy Olesno,
Janusz Plata – Sekretarz Gminy Olesno,
Dagmara Jedynak – Zastępca Naczelnika Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w DT oraz Magdalena Skrzyniarz – pracownik tego wydziału,
Lidia Marzec – Wicedyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie,
Jarosław Zdoński – Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ikon „Piękno Ikony” w Tarnowie,
Halina Dojka – Prezes Stowarzyszenia Klub seniora „Sami Swoi” w Oleśnie oraz Członkowie tej organizacji,
Ryszard Pikul – Prezes OSP w Oleśnie,
Mirosław Panek – Prezes Gminnego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Oleśnie,
– Przedstawiciele Stowarzyszeń, w tym Kół Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Dąbrowie Tarnowskiej, Członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki oraz przyjaciele biblioteki w Oleśnie i Domu Malarek w Zalipiu.

Wśród przybyłych gości nie zabrakło oczywiści rodziny i bliskich artystki. Towarzyszyli jej partner Krzysztof Chlastawa, córeczka Sara, mama Irena Szczepańska, rodzice Krzysztofa – Krystyna i Edward Chlastawowie, a także siostry, bracia, kuzynostwo i przyjaciele Ani i Krzysztofa.

Oficjalna część wieczoru rozpoczęła się od przedstawienia Anny Szczepańskiej, która pochodzi z Pilczy Żelichowskiej (Gmina Olesno), gdzie dorastała i uczyła się w miejscowej szkole podstawowej, w której pod okiem troskliwych nauczycielek zaczęła kształtować swoje zdolności plastyczne odziedziczone po mamie. Jej talent artystyczny w pełni rozkwitł podczas pracy w Domu Malarek w Zalipiu. W swoich obrazach łączy surrealizm z tradycją ludową, sięga po kwiatowe motywy zalipiańskie i zestawia je z bajkowymi wizerunkami kobiet. Obecnie mieszka, pracuje i tworzy we Francji.

W dalszej kolejności odczytano adresy okolicznościowe. Słowa uznania na ręce artystki złożyli Wójt Witold Morawiec, Dyrektor Małgorzata Morawiec i Dyrektor Ewelina Sokołowska. List gratulacyjny wystosował także Starosta Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek, a odczytała go Małgorzata Morawiec. Z kolei Anna Szczepańska wyraziła wdzięczność za organizację wydarzenia i powitała zgromadzonych gości.

Uroczyste otwarcie wystawy wzbogacił koncert w wykonaniu Dominiki Pruchnickiej – uczestniczki programu The Voice of Poland (wokal), Małgorzaty Giemzy (pianino) i Izabeli Dąbek (wokal, saksofon). Na zakończenie wszyscy zaproszenie zostali na poczęstunek przygotowany przez pracownice Domu Malarek w Zalipiu oraz rodzinę Anny Szczepańskiej.

Wystawę można zwiedzać w siedzibie biblioteki do 17 marca 2024 r. w godzinach pracy placówki.

zobacz galerię