Data wpisu: 29.10.2023
Zdjęcie do wpisu Wernisaż wystawy pt. „Matka Boska i święci w ikonach”

Opadające liście i nagie drzewa spowite szalami chłodnej mgły wzbudzają nostalgię, ale też nakłaniają do tego, by zatrzymać się na chwilę refleksji.

W ten melancholijny jesienny nastrój doskonale wpisał się wernisaż wystawy pt. „Matka Boska i święci w ikonach” oraz towarzyszący mu koncert duetu skrzypcowego.

Wydarzenie odbyło się 28 października 2023 roku, a jego organizatorami byli Stowarzyszenie Miłośników Ikon „PIĘKNO IKONY”, Wójt Gminy Olesno i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Józef Gawron – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. Patronat medialny sprawował Gość Niedzielny i RDN. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Wśród przybyłych gości znaleźli się między innymi:
– Ksiądz dr Jacek Soprych – Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie
– Ksiądz Zbigniew Wielgosz – Dyrektor Gościa Niedzielnego Tarnów
– Księża Jacek Sarota i Michał Pierz Wikariusze Parafii w Oleśnie
– Pan Krzysztof Bryk – Wicestarosta Dąbrowski
– Radni Rady Gminy Olesno
– Pan Janusz Plata Sekretarz Gminy Olesno
– Pani Małgorzata Bułat – Dyrektor Centrum Polonii w Brniu
– Pani Halina Dojka – Prezes Stowarzyszenia Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie oraz członkowie stowarzyszenia
– Pani Joanna Dyjak – Dyrektor Przedszkola Publicznego w Oleśnie
– Pani Lucyna Kądzielawa– Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Oleśnie
– Pani Danuta Zych – Wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Oleśnie
– Pan Ryszard Dorosz – Dyrektor Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Oleśnie ze współpracownikami
– Pan Kazimierz Zych – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dąbrówkach Breńskich

Bardzo liczną część publiczności stanowili autorzy prezentowanych prac oraz ich rodziny i przyjaciele, a także sympatycy biblioteki.

Spotkanie rozpoczęło się od pięknego koncertu skrzypcowego wykonanego przez uczennice Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Tarnowie Patrycję Podrazę i Sarę Cyz.

Następnie Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ikon „PIĘKNO IKONY” pan Jarosław Zdoński omówił charakter i dorobek kierowanej przez niego organizacji oraz podkreślił, że wystawa jest efektem ostatniego roku działalności.

Z kolei członkini stowarzyszenia pani Beata Olszewska wygłosiła niezwykle poruszający wykład o tym, czym jest ikona, w którym nie tylko omówiła stosowane techniki, lecz także ukazała głębszy wymiar tworzenia ikon.

W dalszej części Jarosław Zdoński przedstawił wszystkich autorów prezentowanych prac, którymi są członkowie stowarzyszenie oraz osoby uczęszczające na kurs ikonopisarstwa: Witold Argasiński, Maria Bednarenko-Skrabacz, Renata Borszowska, Karolina Boryczka, Barbara Budzik, Maria Czerkas, Alicja Filar, Jerzy Jakubowski, Bogusława Jawornik, Jadwiga Kajmowicz, Elżbieta Kawik, Teresa Kloch, Jadwiga Kłosińska, Zofia Knapik, Urszula Koćmierowska, Alicja Łakoma, Marta Łąk, Arkadiusz Mierzwa, Beata Olszewska, Maria Plezia, Stanisława Proć, Aleksandra Ryba, Paweł Schabowski, Anna Słowik, Krystyna Stryczek, Iwona Surman, Bożena Szczupak, Joanna Wolańska, Jarosław Zdoński, Mirella Żarnowska.

Kolejnym punktem programu było odczytanie adresu okolicznościowego skierowanego do autorów prezentowanych prac. Gratulacje na ręce prezesa Jarosława Zdońskiego złożyli Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie Małgorzata Morawiec i Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec.

Po części oficjalnej zgromadzeni goście zostali zaproszeni do zwiedzenia wystawy, a także na poczęstunek przygotowany przez Stowarzyszenie Miłośników Ikon „Piękno Ikony” i Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie.

Ikony przedstawiające wizerunki Matki Bożej i świętych będzie można oglądać aż do 30 listopada 2023 roku w godzinach pracy biblioteki.