Data wpisu: 14.10.2021
Zdjęcie do wpisu Wielka architektura małej miejscowości

Barokowy i neobarokowy kościół parafialny, dwór ziemiański z XIX wieku, domy jednorodzinne inspirowane modernizmem. To wszystko można zobaczyć podczas zaledwie dziesięciominutowego spaceru ulicami Olesna.

Niesamowite bogactwo stylów architektonicznych i zaskakujący ogrom nawiązań do osiągnięć wielkich architektów mogli dostrzec w swojej małej ojczyźnie uczniowie Szkoły Podstawowej w Oleśnie, którzy zaproszeni zostali do udziału w wyjątkowych warsztatach pt. „Olesno i jego architektura” zorganizowanych przez bibliotekę we współpracy z tarnowskim Biurem Wystaw Artystycznych.

Zajęcia poprowadzili Sonia i Bartłomiej Pochopniowie, którzy od kilku lat współpracują z tarnowskim BWA. Obydwoje są absolwentami Wydziałów Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej i Krakowskiej oraz praktykującymi projektantami. Jako architekci współpracowali z takimi twórcami jak: Marek Dunikowski, Stanisław Niemczyk, Oskar Grąbczewski i Tomasz Konior. Od 2015 r. tworzą  autorską pracownię projektową „Studio Styczna”. Ponadto Bartłomiej Pochopień w latach 2014-2015 był twórcą odpowiedzialnym za stworzenie projektu koncepcyjnego „Nowej Wystawy Głównej” w Państwowym Muzeum Auschwitz – Birkenau. Obecnie oprócz prowadzonej praktyki projektowej, są silnie zaangażowani w misję edukacji architektonicznej. Są autorami cieszących się dużym zainteresowaniem cykli architektonicznych: „Akademia Architektury”, „Architektura w odcinkach”, plenerów rysunkowych – m.in. „Tarnów w plenerze”, a także bardzo oryginalnej formy „rysowanych” filmów o architekturze „Kształty Tarnowa” i „Kształty Małopolski”.

Spotkanie rozpoczęło się w zespole dworsko-parkowym „Owczarnia” w Oleśnie. Dzięki uprzejmości właścicielki obiektu, pani Janiny Kasprzyk, grupa mogła podziwiać nie tylko architekturę budynku, ale również zabytkowy wystrój wnętrz. Następnie w trakcie spaceru w stronę centrum miejscowości, młodzi ludzie proszeni byli o robienie zdjęć obiektów, które w jakiś sposób wyróżniają się spośród innych. Wędrówka skończyła się pod kościołem parafialnym. Kolejnym punktem zajęć była część wykładowa, która odbyła się w siedzibie biblioteki. Prowadzący wskazali podobieństwa wydawałoby się zupełnie przeciętnych budynków do wspaniałych budowli z całego świata. Zaskoczeniem okazała się niezwykła liczba zaczerpnięć z różnorodnych stylów architektonicznych – od baroku, po styl postmodernistyczny.

Na zakończenie młodzież mogła spróbować pod okiem fachowców swoich sił artystycznych i przedstawić własną wizję zaobserwowanych podczas spaceru obiektów.

Bardzo dziękujemy prowadzącym zajęcia – Soni i Bartłomiejowi Pochopniom, a także dyrektor BWA w Tarnowie, Ewie Łączyńskiej-Widz. Warsztaty architektoniczne to wynik współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie i galerii sztuki współczesnej Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie, której jednym z założeń programowych jest popularyzacja wiedzy o architekturze. Współpraca między Biblioteką i BWA Tarnów rozpoczęła się w ramach 17. Festiwalu Sztuki ArtFest 2020 im. Bogusława Wojtowicza. BWA prezentowało także prace artystów z Gminy Olesno: Andrzeja Baziaka i Magdaleny Miłoś-Kuty na wystawie „VIII Salon BWA Tarnów”. Prowadzący warsztaty architektoniczne Sonia i Bartłomiej Pochopniowie od kilku lat współpracują z tarnowskim BWA, w którym zrealizowali projekty edukacyjne: „Akademia Architektury”, „Tarnów w plenerze”, a obecnie realizują cykl „Architektura w odcinkach”.

 

zobacz galerię