Data wpisu: 20.04.2023
Zdjęcie do wpisu Władysław Stanisław Reymont – puzzle biograficzne

Był nie tylko pisarzem i noblistą. Był również krawcem, wynalazcą, pasjonatem kolei, a także… pszczelarzem. Przez pewien czas żywo interesował się spirytyzmem, a nawet próbował swoich sił jako medium komunikujące się ze zmarłymi. Dla równowagi – rozważał wstąpienie do zakonu.

Wielowymiarową, szalenie bogatą i pełną przeróżnych perypetii historię Władysława Stanisława Reymonta mogliśmy poznać dzięki społeczności Zespołu Szkół w Brniu. Młodzi ludzie przygotowani przez nauczycieli: Beatę Kuchtę, Małgorzatę Piątek i Bogdana Kowala, przedstawili niezwykły montaż słowno-muzyczny pod tytułem „Władysław Stanisław Reymont – puzzle biograficzne”. Program został zaprezentowany szerokiej publiczności podczas spotkania w bibliotece w Oleśnie 19 kwietnia 2023 roku. Organizatorami byli Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie z dyrektor Małgorzatą Morawiec na czele i Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Brniu pod kierunkiem dyrektora Jarosława Boryczki.

W tym wyjątkowym artystyczno-literackim wydarzeniu wzięli udział:

– Ks. Jan Panek – Proboszcz Parafii w Oleśnie oraz ksiądz wikariusz Jacek Sarota,
– Wiesław Krajewski – Poseł na Sejm RP,
– Krzysztof Bryk – Wicestarosta Powiatu Dąbrowskiego,
– Jarosław Bartoń – Radny Powiatowy i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Oleśnie,
– Andrzej Szczebak – Przewodniczący Rady Gminy Olesno,
– Janusz Plata – Sekretarz Gminy Olesno,
– Dagmara Jedynak – Zastępca Naczelnika Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej,
– dyrektorzy, kierownicy, pracownicy i przedstawiciele instytucji oraz placówek edukacyjnych, wychowawczych i kulturalnych z terenu powiatu,
– przedstawiciele współpracujących z biblioteką stowarzyszeń i działających przy bibliotece klubów,
– czytelnicy i przyjaciele biblioteki.

W montażu słowno-muzycznym wzięli udział: Oliwia Fijał, Justyna Foszcz, Martyna Kopońka, Kinga Taraska, Natalia Zawada, Jakub Gałęziowski, Adrian Początek, Jakub Świątek i gościnnie Joanna Piątek ze Szkoły Podstawowej w Oleśnie. Fenomenalnie rozpisane dialogi z przymrużeniem oka i przyjemną dawką poczucia humoru przybliżyły widzom życie i twórczość Władysława Stanisława Reymonta. Z kolei pełne energii ludowe piosenki ożywiły publiczność i dodatkowo uprzyjemniły spotkanie.

Wydarzeniem towarzyszącym było otwarcie wystawy tematycznej, której celem jest przybliżenie realiów dawnej Polski. Nie zabrakło więc scenografii stylizowanej na wiejską chatę, wypełnionej zapomnianymi już sprzętami codziennego użytku. Dzięki przychylności i życzliwości wielu osób, udało się zgromadzić i zaprezentować naprawdę niezwykłe eksponaty, które w znacznej mierze pochodzą z prywatnych kolekcji i zbiorów przyjaciół biblioteki. Na podziękowania za użyczenie eksponatów zasługują: Barbara Gawlik, Anna Owca, Janina i Janusz Plata, Stowarzyszenie SIEMACHA Odporyszów, Szkoła Podstawowa w Zalipiu, Halina Światłowska, Wiesław Trójniak – Zagroda Edukacyjna u Państwa Trójniaków, Agata i Maciej Wrona.

Scenografię stworzyła niezastąpiona Agata Wrona, której gorąco dziękujemy za wsparcie i pomoc w artystycznym zaaranżowaniu przestrzeni.

Spotkanie z Reymontem przeniosło zgromadzonych gości w dawne czasy, a organizatorzy postarali się, by dało się to odczuć wszystkimi zmysłami. Po części artystycznej i zwiedzaniu wystawy nadszedł czas na biesiadę. Dziękujemy za przygotowanie staropolskich wiejskich przysmaków pracownikom Zespołu Szkół w Brniu z panią Mariolą Gułą na czele, a także pracownikom Domu Malarek w Zalipu pod kierunkiem dyrektor Eweliny Sokołowskiej.

 

Wystawę „Władysław Stanisław Reymont – puzzle biograficzne” można zwiedzać w siedzibie biblioteki w Oleśnie od poniedziałku do soboty w godzinach pracy placówki.

zobacz galerię