Data wpisu: 14.06.2023
Zdjęcie do wpisu „Wojenka …” Magdaleny Grzebałkowskiej na DKK dla Dorosłych

„Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia” autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej to zbiór wspomnień, w którym autorka w reporterski sposób zebrała opowieści osób, które jako dzieci doświadczyły okrucieństwa wojny. Odbierane rodzicom i oddawane do domów dziecka gdzie „kształtowano ich osobowość” zgodnie z zaleceniem władz.  Pozbawione ciepłych uczuć, przymierające głodem, często bite i upokarzane rosły nie wiedząc kto to jest mama.  Nikt nie martwił się o ich potrzeby, o to czy mają co jeść lub czy są zdrowe. Z kolei matkom, nawet jeżeli  wiedziały gdzie są ich dzieci, nie wolno było się z nimi kontaktować. Okrutna wojna pozbawiła najmłodszych dzieciństwa i okaleczyła emocjonalnie na całe życie. W omawianej książce autorka ukazuje losy dzieci rosyjskich, polskich, niemieckich, żydowskich, hiszpańskich. W tym przypadku nie miała znaczenia narodowość, ponieważ w każdym kraju objętym działaniami zbrojnymi najmłodsi byli i są najbardziej poszkodowani. Dzieci są bezbronne i często nie potrafią zrozumieć co się dzieje. Z pokorą znoszą cierpienie, bo wydaje się im, że tak ma być, bo jeżeli nawet zaznały wcześniej szczęśliwego życia, to szybko o nim zapominają. Książka stanowi swego rodzaju dokument, który w sposób niezwykle obrazowy pokazuje wojnę oczami dzieci. „Wojenka …” omawiana była na spotkaniu DKK dla Dorosłych, które odbyło się 13.06.2023 roku. Klubowicze byli mocno poruszeni relacjami przytoczonymi przez autorkę. Podkreślili, że jakkolwiek wszyscy są świadomi ile zła niesie wojna, to jednak chyba nie ma dnia, żeby w jakimś zakątku świata nie toczyły się walki zbrojne. Przywołana została także ukazana w książce historia rodziny Generalnego Gubernatora Hansa Franka, która dowodzi, że nawet dzieci żyjące w czasie wojny w  luksusowych warunkach są dotknięte jej skutkami. Reasumując, tam gdzie są działania wojenne najbardziej narażone i poszkodowane są dzieci, które nie miały wpływu na to, że przyszło się im urodzić i żyć w takich, a nie innych czasach.
Książka została wysoko oceniona przez Członków Klubu, którzy uznali ją za niezwykle wartościową, ale wymagającą skupienia i odpowiedniego podejścia lekturę.

Na kolejnym spotkaniu omawiana będzie książka Karoliny Morawieckiej pt. „Śledztwo od kuchni czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z podtekstem kulinarnym)”.

 

zobacz galerię