Data wpisu: 04.03.2022
Zdjęcie do wpisu Wykład dr Michała Wenklara z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Jest on wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych oraz za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

W tym roku, z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odbyła się w Oleśnie wyjątkowa lekcja historii zorganizowana przez Stowarzyszenie Patriotyczne Wspólnota Powiśla we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Oleśnie. Wykład
pt. „O zjawisku powojennego podziemia niepodległościowego z uwzględnieniem przykładów rejonu Dąbrowy Tarnowskiej” wygłosił dr Michał Wenklar – historyk, politolog, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, wykładowca Akademii Ignatianum w Krakowie, członek redakcji „Zeszytów Historycznych WiN-u” oraz autor licznych publikacji książkowych. Po wykładzie oczywiście nie zabrakło pytań ze strony licznie zgromadzonej publiczności oraz dyskusji, ponieważ temat ten jest niezwykle ważny i niezmiennie budzi wiele emocji.

Spotkanie odbyło się w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Oleśnie, 3 marca 2022 roku.

zobacz galerię