Data wpisu: 30.04.2024
Zdjęcie do wpisu XXIV Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Marii Kozaczkowej

XXIV Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Marii Kozaczkowej odbył się 29.04.2024 r. w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej, która była jego głównym organizatorem. Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży szkół podstawowych
z terenu Powiatu Dąbrowskiego, a do współpracy w jego przygotowaniu włączyły się wszystkie miejscowe biblioteki publiczne, które przeprowadziły w swoich placówkach eliminacje gminne.

Celem konkursu było przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców poezji Marii Kozaczkowej oraz polskich poetów współczesnych, wytworzenie emocjonalnego stosunku dzieci
i młodzieży do kultury żywego słowa, dorobku kultury narodowej i do piękna liryki rodzimej oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich.

Zgodnie z regulaminem warunkiem uczestnictwa w tegorocznej edycji było przygotowanie
i zaprezentowanie dwóch utworów poetyckich: jednego z twórczości Marii Kozaczkowej, drugiego autorstwa jednego z 3 proponowanych poetów polskich: Czesława Miłosza (z racji ogłoszenia przez Sejm RP Roku 2024 Rokiem Czesława Miłosza), Zbigniewa Herberta (z okazji przypadającej w 2024 roku 100. rocznicy Jego urodzin) lub Juliana Tuwima (z okazji przypadającej w 2024 roku 130. rocznicy Jego urodzin). Konkurs został przeprowadzony
w trzech kategoriach wiekowych:
– szkoły podstawowe klasy I-III,

-szkoły podstawowe klasy IV-VI,

-szkoły podstawowe klasy VII- VIII.

Gminę Olesno w konkursie reprezentowały trzy uczennice Szkoły Podstawowej im. Bł. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego w Oleśnie, wyłonione wcześniej w eliminacjach gminnych przeprowadzonych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Oleśnie, podczas XXIX Gminnego Konkursu Recytatorskiego, a były to: Agata Kiwior, Aleksandra Szajor oraz Joanna Piątek, która zdobyła ex aequo I miejsce w III kategorii wiekowej.
Wszyscy uczestnicy Konkursu wykazali się niezwykłym talentem i pięknie zaprezentowali wybrane przez siebie utwory. Bardzo dziękujemy recytatorom za dostarczenie wielu wzruszeń i serdecznie gratulujmy wszystkim laureatom. Takie wyjątkowe spotkania z poezją wzbogacają i rozświetlają szarą codzienność. Zresztą jak można przypuszczać taka też myśl przyświecała patronce tego pięknego Konkursu, Marii Kozaczkowej, która pisała:
„Chciałabym ludziom dać w swoich wierszach
Trochę dobroci:
Uśmiechu dziecka i tego szczęścia
Z kwiatu paproci.” („Boso po rosie”)